Řidiči často podceňují problémy se zrakem. Více se projeví na podzim

Až pětina řidičů, kteří by si za volant měli brát dioptrické brýle, přiznává, že řídí bez nich. Další o svých očních vadách ani nevědí. Představují tak vážné riziko nejen pro sebe a ostatní řidiče, ale všechny ostatní účastníky provozu.

Podle odborníků trpí zhruba 50 tisíc řidičů v Česku ve věku nad 40 let oční vadou, která je pro řízení nebezpečná. Až 20 procent z nich svou oční vadu podceňuje, nebo o ní vůbec neví. Snížená viditelnost se nejvíce projevuje během podzimního období, což představuje zvýšené riziko dopravní nehody.

Podzim sám o sobě přináší často špatnou viditelnost – mlhy, deště, brzký příchod tmy. I stav vozovek je v tomto období horší. Jsou častěji mokré, zašpiněné bahnem a jinými nečistotami. To všechno znamená, že na podzim je až 15x vyšší riziko dopravní nehody než za letního počasí. Daná situace více vyčerpává řidiče, jsou rychleji unavení a ztrácejí soustředění.

Řada řidičů mívá za šera a zhoršených světelných podmínek problémy s funkcí zraku. Za vše může fakt, že za zhoršených podmínek se zornička oka rozšíří, a tak se projeví možná oční vada výrazněji.

Přednosta sítě očních klinik Gemini Pavel Stodůlka uvádí příklad: jestliže zdravé oko zahlédne chodce a identifikuje ho na vzdálenost zhruba 200 metrů, pak s vadou jen –0,75 dioptrie na vzdálenost o polovinu kratší, tedy jen na 100 metrů.

Řidiči se špatným zrakem navíc podle něj vůbec nepostřehnou až čtvrtinu dopravních značek.

 

Projekt Dopravní jednička je realizován za přispění finančních prostředků z fondu zábrany škod České kanceláře pojistitelů.

 

 

Řidiči často podceňují problémy se zrakem. Více se projeví na podzim Foto: shutterstock.com

reklama

Další články

 1. Juncker přednese poslední projev o stavu EU

  Společnost ·

  Svůj poslední projev o stavu Evropské unie přednese ve středu před Evropským parlamentem ve Štrasburku předseda Evropské komise Jean-Claude Juncker. Jeho řeč bude vzhl…

 2. Tsipras slibuje Řekům zlepšení životní úrovně

  Byznys ·

  Řecký premiér Alexis Tsipras v sobotním projevu slíbil Řekům, že je v příštích měsících a letech čeká zlepšování životní úrovně, včetně vyšších mezd a důchodů i nižšíc…

 3. Hračky nestačí, Mattel začne točit filmy

  Byznys ·

  Americký výrobce hraček Mattel se rozhodl vytvořit filmovou divizi, která bude natáčet snímky založené na jeho populárních výrobcích, jako jsou například panenky Barbi…

 4. Jack Ma odchází z čela Alibaby

  Byznys ·

  Spoluzakladatel a výkonný prezident největšího čínského internetového obchodu Alibaba Jack Ma v pondělí odchází z jejího čela. Podle pátečního vydání listu The New Yor…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.