Hlavní zprávy z byznysu: Ministr dopravy Prachař rezignoval, ANO navrhuje do funkce ředitele Skansky Ťoka

Ministr dopravy Antonín Prachař z Hnutí ANO rezignoval kvůli kritice vedení ministerstva, včetně kritiky za výměnu vedení Ředitelství silnic a dálnic. ANO navrhuje, aby se novým ministrem stal ředitel stavební firmy Skanska Dan Ťok.

Prachař byl v minulých týdnech kritizován opozicí i koaličními partnery, mimo jiné za časté personální výměny v Ředitelství silnic a dálnic. Odcházející ministr novinářům řekl, že mezi své úspěchy počítá například zahájení výstavby dálnice D11. Uvedl, že odstupuje z funkce,  aby nebyl terčem opozice a médií.

Kandidát na post ministra Dan Ťok na tiskové konferenci řekl, že jeho cílem ve funkci bude stabilizovat fungování ministerstva. Ve firmě Skanska, kterou dosud řídil, se již vzdal všech výkonných funkcí.

Pokud Prachařovu demisi přijme prezident, půjde o druhou změnu v Sobotkově vládě, ale o první související s kritikou stavu resortu. První byl odchod ministryně pro místní rozvoj Věry Jourové do funkce eurokomisařky.

 

Vláda zrušila 2. penzijní pilíř, protože o něj byl malý zájem

Vláda dnes rozhodla o zrušení druhého penzijního pilíře k lednu 2016. ČTK to sdělil premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Podle něj byl druhý pilíř, který prosadila pravicová vláda Petra Nečase (ODS), pro většinu občanů nevýhodný a zájem o něj byl mizivý. Lidé by měli dostat vloženou částku zpět do konce roku 2016, mohou si vybrat v jaké podobě si ji vyberou.

Ministerstvo práce a sociálních věcí se nyní chce zaměřit na opatření, která povedou k stabilizaci důchodového systému, zejména se zaměřením na první pilíř.

 

Ministr Babiš chce diplomatické řešení Ukrajiny, další sankce nás poškodí

Český ministr financí Andrej Babiš řekl, že je třeba hledat diplomatické řešení krize na Ukrajině jako cesty jak se vyhnout dalším sankcím Západu vůči Rusku. Babiš, který poskytl rozhovor americkému listu The Wall Street Journal, také řekl, že další sankce by měly negativní dopad i na západní ekonomiky.   

Podle Babiše Rusko porušilo nepřijatelným způsobem mezinárodní dohody, když obsadilo Krym. Ministr neodmítá sankce jako takové, pokud jsou prostředkem, který donutí administrativu Prezidenta Vladimira Putina sednout si k jednacímu stolu. Podle něj by ale další hospodářská omezení poškodila také západní země.   

„Musíme najít nějaké diplomatické řešení, protože další sankce budou mít rozhodně negativní dopad na nás všechny,” řekl Babiš v rozhovoru pro The Wall Street Journal. 

 

ČEZ oznámil pokles čistého zisku o 38 procent, vliv měly klesající ceny elektřiny

Čistý zisk ČEZ, největšího výrobce elektřiny ve střední Evropě, poklesl ve třetím čtvrtletí o více než třetinu. Důvodem jsou nižší ceny elektřiny a uhlí. 

Zisk meziročně klesl o 38 procent na 19,6 miliardy korun. Tržby se meziročně snížily o 9 procent na 147 miliard korun.

Zástupci společnosti dnes řekli na tiskové konferenci, že meziroční pokles zisků odráží zhoršující se podmínky v sektoru energetiky. K poklesu přispěly klesající velkoobchodní ceny elektřiny, nižší tržby z prodeje uhlí a nižší marže z distribuce elektřiny v Bulharsku z důvodu cenového rozhodnutí tamního regulátora.

Firma také potvrdila prognózu celoročního zisku, očištěného o jednorázové položky, na úrovni 29 miliard korun. Loni za celý rok vydělala 38,2 miliard korun. 

 

 

Ze světa 

Dvě aukce v Londýně dnes zasáhnou do trhu s českým uměním

Do trhu s českým moderním uměním dnes podle ČTK výrazně zasáhnou dvě aukce, které se uskuteční v Londýně. Britská společnost Sotheby's bude dražit díla českého avantgardního umění meziválečného období ze sbírky amerických manželů Roye a Mary Cullenových, včetně prací surrealistické česko-francouzské malířky Toyen. Podle odhadů by aukce měla vynést na 60 milionů korun. Díla českých umělců včetně Františka Kupky, Emila Filly či Otto Gutfreunda se budou prodávat i na aukci moderního světového umění, která bude dražbě české sbírky předcházet. Největším lákadlem pro potenciální kupce bude patrně rozměrné plátno od Toyen s názvem Poselství lesa. Jeho cena se může vyšplhat až na milion liber (asi 35 milionů korun)

 

Enelu ve 3. čtvrtletí kvůli slabé poptávce a nízkému výkonu ve Španělsku a Latinské americe klesl zisk o polovinu

Největší italské energetické společnosti Enel kvůli nižší poptávce po elektřině a slabému výkonu ve Španělsku a Latinské Americe klesl ve třetím čtvrtí čistý zisk o 55 procent na 298 milionů eur (8,2 miliardy Kč).  Tržby klesly o 3,1 procenta na 18 miliard eur. Výsledky tak zaostaly za odhady analytiků, kteří v anketě agentury Bloomberg čekali zisk 320,4 milionu eur.

Enel je považován za nejzadluženější energetickou firmu v Evropě. Na konci září její dluh činil 44,578 miliardy eur, vzrostl tak ze 43,073 miliard eur na konci června. Skupina chce do konce letošního roku snížit dluh na 39 až 40 miliard eur. 

 

Zdroj: ČTK, Wall Street Journal

Hlavní zprávy z byznysu: Ministr dopravy Prachař rezignoval, ANO navrhuje do funkce ředitele Skansky Ťoka Foto: ČTK: Daniel Ťok

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.