Hlavní zprávy z byznysu: Český HDP ve 3. čtvrtletí rostl meziročně o 2,4%, tažen produkcí automobilů

Česká ekonomika vzrostla ve třetím čtvrtletí meziročně o 2,4 procenta, podporována výrobou automobilů, investicemi firem a domácí spotřebou. Revidovaný údaj, který dnes zveřejnil Český statistický úřad,  je o desetinu procentního bodu vyšší, než původní odhad, který statistici oznámili před dvěma týdny.  

Růst hrubého domácího produktu České republiky mírně zpomalil po 2,5 procentním růstu  ve druhém kvartále a 2,6 procentním růstu v prvním čtvrtletí. V porovnání s předchozím čtvrtletím rostlo HDP o 0,4 procenta, což proti původnímu oznámení představuje opět desetinovou revizi směrem vzhůru. Za celý rok by podle analytiků česká ekonomika mohla růst asi o 3 procenta, což by byl nejlepší výsledek za dva roky.

 

Nová pražská rada ustoupila od arbitráže s majitelem Opencard

Nová pražská rada složená ze zástupců ANO, ČSSD a Trojkoalice v pátek zrušila usnesení schvalující arbitráž s vlastníkem Opencard, firmou eMoneyServices (EMS). Chce počkat na rozhodnutí soudu. O arbitráži rozhodla minulá rada pod vedením primátora Tomáše Hudečka. V arbitráži měly obě strany řešit spor o peníze, které Praha dluží EMS za služby v minulosti. Rada hlavního města i firma jsou připraveny dál jednat.

Problémy ohledně Opencard chce město řešit klasickou soudní cestou, uvedla nová primátorka Adriana Krnáčová (ANO). Město má znalecký posudek, podle něhož je suma požadovaná firmou značně nadsazená.

Firma na město již podala žalobu. Původně vznikly závazky Prahy vůči firmě Haguess, která byla dříve majitelem projektu. Před časem jej převzal nový majitel, společnost EMS. Schválení rozhodčí smlouvy bývalou radou mělo umožnit zahájení arbitráže ohledně části dluhů za licence ke kartám Opencard za 34 milionů korun. Celkem EMS požaduje až 170 milionů.

 

Petr Kellner chce získat největší soukromou síť nemocnic v ČR

Nejbohatší Čech Petr Kellner se rozhodl získat největší soukromou síť nemocnic v Česku a je připraven se kvůli tomu pustit do boje s většinovým vlastníkem zdravotního holdingu Agel, miliardářem Tomášem Chrenkem. 

Pomoci má Kellnerovi otevřít Chrenkův menšinový společník, Martin Polach, který v nemocničním uskupení vlastní čtvrtinu. S Chrenkem se dostal do sporů a chce se s ním rozejít. Polach však nemůže svou čtvrtinu v Agelu prodat bez Chrenkova souhlasu. Proto navrhl investorům, aby jeho akcie převzali do správy, vykonávali akcionářská práva a pokusili se s Chrenkem dohodnout na odkoupení čtvrtiny, nebo celého Agelu. Podle Polacha Chrenek porušoval povinnosti většinového akcionáře a poškozoval firmu i svého společníka.

 

Ze světa 

OPEC se neshodl na snížení produkce, ropa může klesnout na $70 za barel 

Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) odmítla návrhy na snížení společné produkce, kterou prosazovala Venezuela ve snaze zastavit pokles cen. Cena této komodity, která se ocitla na nejnižší úrovni za 4 roky, se může podle analytiků ještě snížit. Důvodem trendu poklesu je dopad nové těžby zemního plynu z břidličných úložišť ve Spojených státech.

Na včerejším zasedání ve Vídni kartel OPEC odmítl návrh Venezuely na  snížení limitů těžby. Společná denní produkce dvanácti zemí organizace tedy zůstává na úrovni 30 milionů barelů denně. Ropa typu Brent se včera obchodovala za 72,60 dolarů za barel. Podle analytiků bude její cena klesat k hranici 70 dolarů.

Světové ceny ropy se od června propadly o třetinu. Za poklesem stojí nabídka na trhu v důsledku rozmachu těžby z břidlicových ložisek v USA spolu s obavami ze slabé poptávky v Evropě a v Asii.

 

Evropská komise představila nový návrh rozpočtu EU na rok 2015

Evropská komise dnes představila nový návrh rozpočtu EU na příští rok, protože na předchozí verzi se neshodly členské země a Evropský parlament. Nový návrh počítá s platbami dosahujícími 141,3 miliardy eur (3,96 bilionu Kč) a závazky za 145,2 miliardy eur (asi 4,07 bilionu Kč). Návrh už mají k dispozici členské země i europarlament a jednání mají začít hned na počátku příštího týdne, uvedla komise.

Proti letošnímu unijnímu rozpočtu tak komise u plateb navrhla zvýšení o 0,7 procenta a u závazků o 1,8 procenta. Závazky představují odhodlání EU financovat budoucí útraty, platby vyjadřují očekávání, kolik bude ten rok skutečně potřeba vydat peněz.

 

Díky první globální reformě obchodních pravidel WTO má vzniknout 21 milionů pracovních míst

Světová obchodní organizace (WTO) dnes po letech vleklých jednání přijala první globální reformu obchodních pravidel od svého vzniku v roce 1995. Dohoda zavádí nové standardy pro celní kontroly a odbavování zboží na hranicích, jejíž zavedení podle odhadů WTO zvýší jednotná pravidla hodnotu světového obchodu o bilion dolarů na 23 bilionů dolarů a přispěje zároveň ke vzniku zhruba 21 milionů pracovních míst.

Dnešní dohoda možná zahájí pokrok v globálních obchodních vyjednáváních, jejichž obsah by mělo ústředí WTO navrhnout v červenci příštího roku. Bez dokončení dohody by podle expertů WTO jako platforma pro globální obchodní jednání v podstatě skončila a mohla by být ohrožena i její role při řešení a urovnávání obchodních sporů mezi jednotlivými zeměmi.

WTO je mezivládní organizace, která usnadňuje mezistátní obchodní výměnu. Je nejvyšším orgánem k urovnávání sporů mezi obchodními partnery a má bránit diskriminaci malých zemí. Česká republika patří mezi členy WTO od jejího vzniku.

 

Francie dnes bude hlasovat o uznání Palestiny státem

Francouzské Národní shromáždění dnes bude hlasovat o nezávaznou rezoluci vyzývající vládu, aby uznala Palestinu jako stát. Podle některých poslanců to může přispět k ukončení konfliktu mezi Palestinci a Izraelci. Očekává se, že levicí ovládaná poslanecká komora rezoluci schválí, podobně jako poslanci v jiných evropských zemích navzdory odporu Izraele a USA, kteří uznání podmiňují uzavřením izraelsko-palestinské mírové dohody.

Napětí kolem této otázky se vystupňovalo poté, co Palestinu uznala jako stát koncem října švédská vláda. Nezávazné doporučení svým vládám, aby postupovaly stejně, poté odhlasovaly i parlamenty Británie, Irska a Španělska. Československo sice v roce 1988 uznalo akt vyhlášení státu Organizací pro osvobození Palestiny, ani Praha ale Palestinu jako stát neuznává a neuzavírá s ní žádné smlouvy.

 

Věda a technologie

Vládní vědecká rada bude rozhodovat o budoucnosti výzkumných center

Vládní vědecká rada bude dnes řešit budoucnost výzkumných center, která se v posledních letech za miliardy korun z evropských fondů v Česku budují. Pokud se ministerstvu školství podaří prosadit záměr přesunout financování některých projektů do nového programovacího období, bude to podle vicepremiéra pro výzkum Pavla Bělobrádka znamenat, že se problémy přesunou do dalších let a bude pokračovat nejistota při sestavování rozpočtu pro vědu a výzkum až do roku 2020.  

Pracovní ministerská skupina prověřuje, zda jednotlivá centra budou udržitelná. Panují totiž obavy, jak se budou nově vybudované infrastruktury financovat až skončí evropské dotace. Ministerstvo školství požaduje některé projekty rozfázovat, tak jako superlaser ELI v Dolních Břežanech. Bělobrádkovi se ale nelíbí, aby se problémy, které vznikly kvůli předchozím vládám, řešily čerpáním peněz z dalšího operačního programu. Budou totiž potřeba na něco jiného. Za ideální řešení Bělobrádek považuje, aby centra byla samofinancovatelná a sehnala si soukromé zdroje. Rada bude řešit ale i návrh výdajů na výzkum, zprávu o stavu hodnocení výsledků výzkumných organizací a podporu odborných periodik.

 

Zdroj: ČTK, Bloomberg

Hlavní zprávy z byznysu: Český HDP ve 3. čtvrtletí rostl meziročně o 2,4%, tažen produkcí automobilů Foto: Shutterstock.com: Ilustrační foto

reklama

Další články

  1. Barack Obama odsoudil násilnosti ve Fergusonu

    Společnost ·

    Americký prezident Barack Obama v noci na dnešek odsoudil násilnosti, které se rozhořely na začátku týdne ve Fergusonu na předměstí St. Louis poté, co se velká porota …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.