Hlavní zprávy z byznysu: Ekonomika USA rostla ve 3. čtvrtletí 3,5 %, tažena vládní spotřebou

Americká ekonomika ve třetím čtvrtletí rostla anualizovaným tempem 3,5 %, tažena spotřebou vlády a zlepšením deficitu zahraničního obchodu. Růst tak o pět desetin procentního bodu překonal konsensus analytiků. Ve druhém kvartále HDP vzrostlo o 4,6 procent a tyto dva kvartály tak představují nejsilnější půlrok za déle než deset let. 

Odhad amerického hrubého domácího produktu, který dnes byl zveřejněn, ukazuje, že růst osobní spotřeby, zpomalil na 1,8 procent kvůli slabší poptávce po zboží dlouhodobé spotřeby.

Zpomalilo také tempo růstu soukromých investic. Ty ve třetím čtvrtletí  rostly 1 procento, po skoku 19 procent ve druhém kvartále. Třetí složka HDP - vládní spotřeba - v daném období rostla o 4,6 procenta a zrychlila tak svůj růst oproti předchozímu kvartálu. (1,7 %).

Ztráta Erste byla menší než se čekalo, akcie rostou 3 procenta

Třetí největší banka ve střední Evropě měla ve třetím čtvrtletí ztrátu 554 milionů eur, kvůli špatným úvěrům v Rumunsku a vládou nařízeným kompenzacím pro klienty v Maďarsku. 

Analytici očekávali ztrátu Erste asi 570 milionů eur, ve skutečnosti ale výše ztráty činila 554 milionů eur. Banka také vykázala překvapivě vyšší úspory v provozních nákladech. Akcie na informaci reagovaly nárůstem až 3,8 procent a v odpoledním obchodování byly o 3 procenta výše než při včerejším závěru.  

Erste také řekla, že za celý rok očekává ztrátu mezi 1,4 a 1,6 miliardami euro. 

Dceřiná společnost Česká spořitelna za tři čtvrtletí meziročně snížila konsolidovaný čistý zisk o 2,2 procenta na 11,2 miliardy korun. Portfolio úvěrů banky vzrostlo za toto období o 2,4 procenta a je podle banky odrazem zlepšení české ekonomiky. 

 

Samsung ve 3. čtvrtletí vykázal nejhorší zisk za více než tři roky

Jihokorejský výrobce elektroniky Samsung Electronics kvůli nízkému prodeji chytrých telefonů vykázal ve třetím čtvrtletí nejhorší zisk za poslední více než tři roky. Informovala o tom agentura Reuters. Zisk společnosti poklesl o 60,1 procenta na 4,1 bilionu wonů (přes 85 miliard Kč). Společnost již na začátku měsíce oznámila, že očekává snížení provozního zisku za třetí čtvrtletí. Zveřejněná čísla jsou nejhorším výsledkem od druhého čtvrtletí roku 2011. Zisk firmy klesl již čtvrté čtvrtletí za sebou.

 

Škoda Auro zvýšila dodávky aut za 9 měsíců o 13% 

Automobilka Škoda Auto dnes oznámila nárůst dodávky aut zákazníkům za prvních 9 měsíců roku o 13 %. Škoda dodala na trhy v tomto období celkem 774 100 vozů. Provozní zisk společnosti za toto období vzrostl o 76 procent na 651 miliard eur. Tržby se zvýšily o 19,3 procent na 8,8 miliard eur.

 

Z Evropy

Rusko-ukrajinské jednání o plynu má dnes pokračovat

Rusko a Ukrajina zatím neuzavřely dohodu o dodávkách ruského plynu na Ukrajinu, schůzka v Bruselu proto bude pokračovat dnes večer. Pro agenturu TASS to v noci na dnešek prohlásil ruský ministr energetiky Alexandr Novak. Jednání mezi Novakem a jeho ukrajinským protějškem Jurijem Prodanem zprostředkovává eurokomisař pro energetiku Günther Oettinger.

Ukrajina zatím stále hledá nejen finance na nákup zimních dodávek z Ruska, ale i na krytí dluhu za staré smlouvy. Ten dosahuje částky 4,5 miliardy dolarů, z nichž 3,1 miliardy má Kyjev uhradit do konce roku. Rusko uvedlo, že jakýkoli budoucí plyn pošle na Ukrajinu jen v případě, že Kyjev dodávku předem zaplatí. Cena za zimní ruský plyn už byla dohodnuta ve výši 385 dolarů za tisíc krychlových metrů.

Ze světa

Kalifornie kvůli ebole zavedla povinnou karanténu pro zdravotníky z východoafrických misí

Kalifornie se připojila k trojici států USA, které kvůli ebole zavedly povinnou karanténu pro zdravotníky vracející se z lékařských misí v západní Africe. Kalifornie vyžaduje 21denní karanténu pro všechny, kteří přišli do styku s nakaženými, uvedla agentura Reuters. Do stejné karantény vláda nařídila umístit i všechny vojáky vracející se z mise v západní Africe. Nucenou izolaci pro zdravotníky, kterou kritizoval prezident Obama i lékařští experti, již dříve vyhlásily státy New Jersey, New York a Illinois. 

 

Tuniské parlamentní volby vyhráli sekularisté  a porazili tak islamisty

Parlamentní volby v Tunisku vyhrála sekulární strana Hlas Tuniska a porazila tak islamisty, kteří při posledních volbách před třemi roky měli 96 mandátů.  Sekularisté v hlasování, které je podle mnohých klíčové pro vývoj demokracie v zemi, získali 85 z 217 parlamentních křesel.

Vyplývá to z výsledků, které dnes zveřejnil místní volební úřad ISIE. Islamistická strana obnovy, která měla převahu po revoluci v roce 2011, obdržela od voličů 69 mandátů. Hlas Tuniska si nyní bude muset hledat koaliční spojence, s nimiž bude mít parlamentní většinu 109 křesel. Jednání se podle pozorovatelů mohou protáhnout i kvůli volbě prezidenta, která je vypsaná až na 23. listopad.*Zdroj: ČTK, Reuters, BBC

 

Hlavní zprávy z byznysu: Ekonomika USA rostla ve 3. čtvrtletí 3,5 %, tažena vládní spotřebou Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.