Google neoprávněně šíří obrazový materiál, stěžují si tiskové agentury Evropské komisi

Internetový gigant Google čelí obvinění z neoprávněného volného šíření obrazových dokumentů. Ke stížnosti evropských fotografů a agentur se přidala i Evropská aliance tiskových agentur (EANA). Google tak u Evropské komise čelí obvinění z porušování autorských práv.

EANA se připojila ke Středisku obrazového průmyslu (CEPIC), tedy evropskému sdružení fotografů a fotoagentur, které loni v listopadu podalo příslušnou stížnost Evropské komisi. Oba orgány to dnes oznámily ve společném tiskovém prohlášení.

Nynější šéf EANA a generální ředitel rakouské tiskové agentury APA Peter Kropsch při této příležitosti připomněl, že „jádro obchodního modelu tiskových agentur je založeno na obchodování s právy na užívání obsahu.“

„Téměř všechny tiskové agentury nabízejí dnes obrazové služby. Vzhledem k rostoucí poptávce po vizuálním obsahu se význam obrazového byznysu neustále zvyšuje,“ upozornil Kropsch.

Výroba kvalitního textového nebo obrazového materiálu podle EANA vyžaduje jasné vymezení právního prostředí, které nabízí spravedlivý podíl výrobcům zpravodajství.

Spojení sil EANA a CEPIC ocenil předseda CEPIC Alfonso Gutiérrez, podle kterého tak úsilí o spravedlivé zacházení se všemi tvůrci a poskytovateli vizuálního obsahu získává „mocnější hlas“.

Google podle CEPIC na svých portálech umísťuje snímky v plné velikosti a vysokém rozlišení, což umožňuje uživatelům stáhnout fotografie, aniž by museli navštívit webové stránky, odkud snímky pocházejí. Americký gigant také prý dostatečně neinformuje uživatele o ochraně autorských práv. Ze snímků, které lze najít na Googlu, je 80 až 85 procent nelegálních, uvádí CEPIC, jenž zastupuje na 150 tisíc autorů z dvaceti zemí.

Nyní se sdružení CEPIC dostává podpory u EANA, která reprezentuje 32 tiskových agentur uvnitř i vně Evropské unie.

Zdroj: ČTK

Google neoprávněně šíří obrazový materiál, stěžují si tiskové agentury Evropské komisi Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Kamery GoPro jdou se svými akciemi na burzu

    Byznys ·

    Americká společnost GoPro, která je předním výrobcem nositelných minikamer, oznámila, že hodlá vstoupit na burzu Nasdaq. Firma podle agentury Reuters plánuje získat em…

  2. Malé oči: Filmový festival pro děti od dětí

    ·

    „Malé oči“ jsou první pražský dětský filmový festival, který od 19. do 25. května pořádá Bio Oko ve spolupráci s Aeroškolou. Celé přípravy má na starost tým mladýc…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.