Garanční fond zdraží ceny zájezdů, varuje Asociace cestovních kanceláří

Vláda chce v rámci novely zákona o podnikání v oblasti cestovního ruchu zavést i takzvaný garanční fond. Ten má chránit spotřebitele v případě krachu cestovní kanceláře. Proti jeho existenci se však staví Asociace cestovních kanceláří. Upozorňuje také na to, že pokud by garanční fond vznikl, došlo by ke zdražení cen zájezdů.

Podle dosavadního návrhu zákona mají cestovní kanceláře do garančního fondu přispívat až čtvrt procentem ročního obratu. Tím, že se tato částka stane pravidelným nákladem pro cestovní kanceláře, tak se podle místopředsedy Asociace cestovních kanceláří Zdeňka Kříže promítne i do ceny zájezdů. „O kolik to bude, záleží na velikosti cestovní kanceláře, protože každá zájezdy prodává za jiné ceny. Záleží tedy kolik má klientů a na kolik klientů rozpočítá ten svůj náklad,“ řekl s tím, že by se mělo jednat o zdražení v řádu stovkách korun na osobu.

Proti tomu se však ohradilo ministerstvo pro místní rozvoj. Podle něj skokové zdražení zájezdů kvůli zavedení příspěvků do garančního fondu nehrozí. Mluvčí ministerstva Veronika Vároši to označila za poplašné zprávy. „My je neplašíme, pouze upozorňujeme na to, že tato situace může nastat. Přiznám se, že jsme v mnoha ohledech už zoufalí, protože máme pocit, že naše branže je celkově jednou z nejregulovanějších v rámci průmyslu,“ reagoval na názor ministerstva Kříž.

Již v současné době je podle Kříže aktuálního zákona nastavena ochrana spotřebitele v Čechách tak, že patříme postupem k zemi s nejpřísnější regulací v Evropské unii. „Ten nový zákon to v mnoha bodech ještě zpřísňuje. My to podporujeme, jen nesouhlasíme s garančním fondem,“ řekl místopředseda Asociace.

Podle Asociace je garanční fond nadbytečný, protože kanceláře už nyní musí pro případ úpadku povinně uzavírat takové pojištění, aby zákazník dostal zpět všechny peníze za zájezd. „Fond v podstatě vychází z toho, že stát a priori říká, že cestovní kanceláře nebudou dodržovat zákony. Tenhle pohled státu vůči nám se nám absolutně nelíbí,“ dodal Kříž.

 

 

Celý rozhovor s místopředsedou Asociace cestovních kanceláří Zdeňkem Křížem si můžete poslechnout v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

 

 

Garanční fond zdraží ceny zájezdů, varuje Asociace cestovních kanceláří Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.