Francie jako mistři světa: Morální vzpruha, sebevědomí a možné body pro Macrona

Mistrovství světa ve fotbale je vždy v očích veřejnosti napříč celým světem sportovní událostí číslo jedna. Některým státům může přinést ale i jiné benefity. Příkladem může být samotný vítěz celého mistrovství, kterým jsou Francouzi. Ti během posledního desetiletí čelili krvavým teroristickým útokům a špatnou ekonomickou kondicí. Triumf v letošním mistrovství světa může představovat ale morální vzpruhu, čehož si je vědom i samotný prezident země Emmanuel Macron, který čelí soustavnému poklesu popularity.

“Vítězství jednoznačně ovlivní soudržnost ve Francii; spojuje lidi, vytváří smysl pro národní společenství,” řekla zpravodajskému portálu Bloomberg výzkumná pracovnice Univerzity Limoges ve Francii Nathalie Henaffová.

Spotřebitelské chování Francouzů se pak podle Henaffové na čas změní. Oslavy potrvají ještě po nějakou dobu a Francouzi budou častěji venku, na ekonomiku to bude mít ale i tak marginální efekt.

Vítězství svého národního fotbalového týmu oslavovali Francouzi celou noc. V rámci večera plného emocí mávali modrobílo-červenými vlajkami, vykřikovali vítězná hesla a radovali se z vítězství v šampionátu. Ze všech koutů byl slyšet zpět francouzské národní hymny Marseillaise. Lidé se objímali, předávali si polibky a tleskali. K tomu všemu zpívali vítěznou melodii z roku 1998 s titulkem “I Will Survive”. Jde o období, kdy Francouzi porazili na vlastní půdě Brazilce 3:0 a historicky tak oslavili vůbec první vítězství na světovém šampionátu.

Ekonomové dopad MS nepřeceňují

Velkou radost nezastíral ani samotný prezident Francie Emmanuel Macron. Za vytrvalého deště políbil na hlavu nejlepšího mladíka turnaje Kyliana Mbappeho. Následně objal trenéra národního týmu Didiera Deschampse a políbil zlatou trofej pro vítěze šampionátu.

“Dali jste do toho své srdce, udělali jste vaši zemi hrdou,” řekl Macron v šatně hráčům po zápase. “Čeká na vás 66 milionů Francouzů, mnozí z nich jsou mladí. Jste příkladem země”. To je fakt, který Macron vystihl. Francouzi potřebují větší sebevědomí a zapomenout na temné roky způsobené teroristickými útoky. Přes všechny oslavy a pocit vítězství bude dopad na druhou největší ekonomiku eurozóny zanedbatelný.

 Zdroj: YouTube / Guardian Football

Analytik ze společnosti Eurler Hermes Ludovic Subran řekl, že vítězství přidá k hrubému domácímu produktu Francie 0,1 procentního bodu. Ekonomika může dále zrychlit o 1,9 procentního bodu namísto původně předpokládaného 1,8 procenta. Spotřeba obyvatel se by poté měla podle serveru Bloomberg zvýšit o 0,2 procentního bodu na 1,3 %.

Jiný názor na to má francouzský ministr financí Bruno Le Maire. “Vítězství v mistrovství světa dá Francouzům více důvěry,” řekl televizní stanici France 2. “V ekonomice je část iracionality, která prosperuje z důvěry, touhy a nadšení,” řekl Le Maire.

Zlepšení Macronových preferencí

Vítězství v roce 1998 zlepšilo spotřebitelskou důvěru. Podle Bloombergu ovšem tento ukazatel neměl vliv na HDP.

 Zdroj: YouTube / FIFATV: Nejdůležitější momenty finálového zápasu

Nejde ale pouze o ekonomiku. Čerpat z něj totiž může dříve zmiňovaný Macron. Ten chce jak doma, tak i ve světě poukazovat na to, že je “Francie zpátky”. Z tohoto pohledu je zapotřebí připomenout paralelu s bývalým prezidentem Jacquesem Chiracem, který z vítězství v roce 1998 čerpal. Ruku v ruce s euforií, kterou byl zalitý celý francouzský národ, mu stoupla popularita o 15procentního bodu. Podle agentury Ipsos jej podporovalo 70 procent Francouzů. Popularitu si přitom uchoval po několik dalších let.

 Zdroj: YouTube / AP Archive: Oslavy šampionátů z roku 1998

S Macronovou popularitou to tak růžové podle serveru Bloomberg ale není. Noviny Les Echos 12. června uvedly, že jeho popularita klesla v průměru na 33 procent. Tento pokles představuje propad o 13procentního bodu. Macronovi vítězství může pomoci. Na druhou stranu musí dokázat, že jej nechce využít pouze k tomu, aby získal vlastní politické body.

Ve vítězství Anglie doufali i britští ekonomové

V úspěch svého národního týmu věřili i ekonomové z Velké Británie. Vítězství v mistrovství světa by podle nich pomohlo zotavit se britské ekonomice po rozhodnutí Britů o vystoupení z Evropské unie. Guvernér centrální banky Bank of England Mark Carney řekl, že by vítězství přineslo dobro pro celou britskou ekonomiku.

 Zdroj: YouTube / FIFATV: Souboj o třetí místo

Hlavní ekonom společnosti Threadneedle Street Andy Haldane podle serveru The Guardian zase prohlásil, že nárůst spotřebitelských výdajů uprostřed britské euforie z vítězství by mohl podpořit růst vyšších úrokových sazeb.

To se ale Britům nepodařilo naplnit, protože v semifinálovém zápase podlehli Chorvatům 2:1. Neuspěli ani v souboji o třetí místo s Belgií. V tomto duelu prohráli v poměru 2:0. Kolébce fotbalu, za kterou lze Anglii zcela jistě označovat, se nepodařilo v mistrovství světa zvítězit od roku 1966.

 

 

Zdroj: Bloomberg, The Guardian, YR News

Francie jako mistři světa: Morální vzpruha, sebevědomí a možné body pro Macrona Foto: ČTK/News Pictures/Somer

reklama

Další články

  1. CEFC se zbavila podílu v Canaria Travel

    Byznys ·

    Čínská skupina CEFC se zbavila svého 49,99procentního podílu v cestovní kanceláři Canaria Travel. Ten přitom loni v říjnu koupila od firmy Unimex Group a EH Group. Inf…

  2. Nové referendum? Mluvčí Mayové jej vylučuje

    Společnost ·

    Plán vlády premiérky Theresy Mayové zveřejněný minulý týden představuje jediný způsob, pomocí něhož lze docíit dohody o odchodu Británie z Evropské unie, který bude v …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.