Evropská komise nepochybuje o udržení kontinuity v Německu

I navzdory krachu jednání o vládní koalici v Německu Evropská komise i nadále zcela důvěřuje v udržení stability a kontinuity. V pondělí to uvedl mluvčí komise Margaritis Schinas. Odmítl ovšem spekulovat o tom, jaké důsledky bude mít vývoj v Berlíně na evropskou politickou debatu, například o reformách eurozóny.

„Zcela respektujeme německý ústavní proces,“ poznamenal Schinas před novináři. Právě německá ústava je podle něj v podobných situacích zárukou stability a kontinuity, kterými se dosud německá politika vyznačovala. „Doufáme, že tentokrát tomu nebude jinak,“ dodal.

Německo je v Evropské unii v mnoha ohledech klíčovou zemí a postoj Berlína bude klíčový u návrhů týkajících se změn a budoucí podoby eurozóny a celé Evropské unie. Debata o nich se nyní v EU rozbíhá nejen v souvislosti s nadcházejícím vystoupením Británie z EU, ale i po francouzských prezidentských volbách, které na přelomu dubna a května vyhrál Emmanuel Macron silně podporující proevropskou agendu.

Ministři zahraničí nebo pro evropskou problematiku zemí EU, kteří se v pondělí shodou okolností setkávají v Bruselu, dávali ráno najevo, že by pro budoucí diskuse uvítali rychlý vznik německé vlády se silným mandátem.

 

 

Zdroj: ČTK

Evropská komise nepochybuje o udržení kontinuity v Německu Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Zemanovo zdraví by se mohlo stát tématem kampaně

    Společnost ·

    Otázka zdravotního stavu současného prezidenta Miloše Zemana by se podle marketingových expertů oslovených ČTK mohla stát jedním z témat kampaně před volbami hlavy stá…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.