Euro slaví 15 let: Jeho počáteční vize byla integrace, ta teď zamrzá

V roce 2002 začaly platit první eurové bankovky a mince. Společná evropská měna tak letos slaví své 15. narozeniny. Ačkoliv samotné euro zhodnotila hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská jako projekt úspěšný, o celkovém projektu eurozóny se to podle ní říci nedá. Proces evropské integrace se zastavil a v tom vidí také největší slabinu eurozóny.

Počáteční vize eura a eurozóny celkově byla integrace. Projekt eurozóny se však podle Horské zastavil na půl cesty. „Je to projekt, který je nedokončený. Eurozóna začala tím nejsnazším, bohužel se ten proces integrace zastavil a to je ten největší kámen úrazu a největší slabina současné eurozóny. Eurozóna skončila s projektem společné evropské měny,“ uvedla na rádiu Zet.

Euro samo o sobě ale hlavní ekonomka Raiffeisenbank hodnotí jako projekt úspěšný a funkční a to i přes jeho aktuální oslabení. Právě proto, že už na jednom úspěchu eurozóna stojí, by podle Horské měla pokračovat aktuálně zamrzlá evropská integrace. „Evropa by měla usilovat o další integraci,“ uvedla s tím, že problém leží ve fiskální politice. „Není tady politická síla, která by prosadilo společnou fiskální politiku. Jednotlivé země mají vlastí fiskální politiky, vlastí přístup k daním, vlastní přístup k sociálnímu systému a podobně. To právě vytváří tu disbalanci mezi evropskými státy. Každý ke svému problému přistupuje jinak, a přitom tu máme jednotnou měnu,“ dodala.

Horská na rádiu Zet také uvedla, že akutní krize sice eurozónu nepálí, přesto je tu krize důvěry ve schopnost evropských institucí řešit rychle a efektivně problémy. Ta je přitom „permanentní a setrvalá“. Dokazují to například problémy Řecka a Itálie. Itálie má především problém s bankovním sektorem, kde je velký podíl nesplacených úvěrů. Řecko má problém vysokého zadlužení státu. „Podle mého názoru není problém Řecka vůbec řešen. Není řešena primární příčina řeckého problému, a to je zastaralá struktura ekonomiky, velmi okleštěná, státem zregulovaná ekonomika, která by naopak potřebovala ekonomiku liberalizovat. Odříznout stát od ekonomiky, dostat do ekonomiky soukromý sektor a větší konkurenci a zprivatizovat to, co zprivatizovat lze,“ uvedla Horská.

Česko a euro?

Česká republika stále stojí mimo eurozónu, což se podle Horské ještě nějakou dobu nezmění. „Není tady politická síla, která by jasně řekla, že prosazuje přijetí eura. Všichni se dívají teď na eurozónu a zcela pragmaticky čekají, co se stane,“ uvedla. Přesto si myslí, že by Česká republika společnou evropskou měnu přijmout měla, ale v tom okamžiku, kdy bude dostatečně konkurenceschopná a bude tedy schopna fungovat bez možnosti měnu oslabit. 

 

 

Celý rozhovor s hlavní ekonomkou Raiffeisenbank Helenou Horskou si můžete poslechnout v playeru výše.

 

 

Zdroj: Zet

 

 

Euro slaví 15 let: Jeho počáteční vize byla integrace, ta teď zamrzá Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

  1. Amazon pomalu ztrácí Indii

    Byznys ·

    Největší světový e-shop Amazon má problémy se svým obchodováním na jednom z nejrychleji rostoucích trhů na světě. Firma naráží na rozčilení indické veřejnosti kvůli pr…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.