EU prozatím podobu sankcí proti Rusku měnit nebude

Evropská unie nebude v tuto chvíli měnit současnou podobu svých protiruských sankcí, spuštěných kvůli ukrajinské krizi, protože stále ještě nezačal politický proces, který by vedl k řešení tamní situace. Podle informací ČTK se na tom dnes shodli velvyslanci členských zemí EU, kteří diskutovali o hodnocení současné situace na východě Ukrajiny.

Mohlo by vás zajímat

Když unie na počátku září svá opatření naposledy přitvrdila, rozhodla také, že zástupci členských zemí ještě do konce měsíce zhodnotí situaci a ve světle tohoto hodnocení rozhodou, zda sankce nějakým způsobem upravit.

Podle diplomatů, pro něž podklady pro dnešní jednání připravila evropská diplomatická služba, je na Ukrajině vidět určitý pokrok, a tamní příměří je přes řadu incidentů v zásadě funkční. Přes zastavení eskalace násilí však podle diplomatů zatím nezačal politický proces vedoucí k řešení situace. Proto prý není v tuto chvíli důvod k přehodnocování evropských sankčních opatření. Je přitom pravděpodobné, že o věci se velvyslanci EU budou znovu bavit v říjnu.

Evropská unie 12. září po týdnu odkladů a diskusí přitvrdila své hospodářské sankce proti Rusku, spuštěné v létě. Hospodářská část sankčního balíku tehdy dál ztížila ruským bankám a ropným firmám přístup na evropské finanční trhy a ještě více omezila export určitého zboží do Ruska. Rozšířen byl také seznam lidí a firem se zmrazeným majetkem a zákazem cestování do EU.

Zdroj: ČTK

EU prozatím podobu sankcí proti Rusku měnit nebude Foto: Ilustrační foto. Zdroj: Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.