Česko navštívilo meziročně o deset procent více turistů. Odliv Rusů nahradili Američané

Do České republiky přijelo meziročně o deset procent více turistů. Podíly jednotlivých národů mezi turisty ze zahraničí se však opět změnily. Zatímco počet ruských návštěvníků opět poklesl kvůli špatným vztahům Ruska a Evropské unie, stoupá počet turistů ze vzdálenějších destinací. Ty láká zejména nálepka Česka jako bezpečné destinace, sousední státy zase slyší na výhodný kurz koruny vůči euru.

Do České republiky přijelo v prvním pololetí 13,6 milionů zahraničních návštěvníků. Oproti stejnému období minulého roku to znamená desetiprocentní nárůst. V hotelích penzionech i jiných ubytovacích zařízeních se ubytovalo 5,3 milionů. Jednodenních návštěvníků pak bylo 7,1 milionů. Těch, co Českou republiku jen projížděli bylo pak 1,2 milionů, uvedla na rádiu Zet ředitelka odboru Institut turismu v agentuře CzechTourism Markéta Vogelová. „V posledních dvou letech se daří zastavit zkracování pobytu. I jeho průměrná doba mírně narostla, protože celosvětovým trendem v minulých letech bylo zkracování doby pobytu a rozdělování si dovolené na několik kratších. Jsme rádi, že se to podařilo zastavit,“ uvedla. Všichni tito turisté pak podle České národní banky utratili v České republice 73,6 miliard korun.

Právě tím, že ČNB stále drží uměle kurz koruny kolem 27 Kč za euro, se může podle Vogelové částečně vysvětlovat letošní nárůst počtu turistů. „Neustále se drží výhodný kurz koruny vůči euru, takže k nám přijíždí hodně turisté ze zemí, kde se eurem platí. Hodně se to projevilo na příjezdech Němců, kde rostou velmi dynamických, mnohem více než v letech před tím,“ řekla Vogelová. Němci také podle ní zaujímají první místo v podílu jednotlivých národů mezi turisty. Za nimi jsou pak Slováci a Poláci. „Co nás těší, že na čtvrtém místě jsou Spojené státy americké, takže velmi vzdálená destinace. Jsme tam velmi oblíbení. Dále jsou to například turisté z Velké Británie,“ uvedla.

Právě Američané a Britové, ale také Číňané nebo Korejci jsou náhradou za stále klesající počty Rusů. Ty začaly klesat před dvěma lety kvůli sankcím, které byly na Ruskou federaci uvaleny ze strany Evropské unie za anexi Krymu. 

Českému cestovnímu ruchu také nahrává nálepka bezpečné destinace. Česká republika je podle Světovém indexu míru šestou nejbezpečnější destinací světa.

Větší zájem o regiony

Podle Vogelové se zlepšuje situace i zahraniční návštěvnosti regionů. Podle ní to souvisí s obecným cestovatelským trendem, kdy turisté chtějí stále více prozkoumávat méně známé kouty navštěvovaných destinací. „Dařilo se všem krajům České republiky a to i těm, které jsou v prvním čtvrtletí roku závislé na sněhových podmínkách, tedy Královehradecký a Liberecký kraj. Mezi ty, které měly dynamický nárůst, patří například Zlínský kraj,“ uvedla na rádiu Zet. Všem krajům se pak daří zvyšovat kvalitu služeb, což je podle Vogelové jeden z faktorů tohoto úspěchu.

 

 

Celý rozhovor s ředitelkou odboru Institut turismu v agentuře CzechTourism Markétou Vogelovou si můžete poslechnout v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

Česko navštívilo meziročně o deset procent více turistů. Odliv Rusů nahradili Američané Foto: Oscity / Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Walt Disney uvažuje o koupi Twitteru

    Byznys ·

    Americká mediální firma Walt Disney Co. konzultuje s finančními poradci možnost odkoupení sociální sítě Twitter Inc. Uvedla to agentura Bloomberg s odvoláním na inform…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.