„Česko bude do roku 2027 platit eurem,“ říká Kubelková z Hospodářské komory

Za deset let se bude v České republice už platit eurem. Myslí si to alespoň Karina Kubelková, vedoucí odboru analýz Hospodářské komory. Ta byla součástí výjezdu českých ekonomů do Bruselu, kde se mimo jiné diskutovalo i o otázce jednotné měny. V pořadu Tržní okénko nicméně Kubelková řekla, že stanovení data přijetí eura nemusí být prioritou příští vlády.

Tématu přijetí eura se podle Kubelkové nedávno zabýval sněm Hospodářské komory. „Z naší ankety vyplynulo, že drtivá většina našich členů si nemyslí, že otázka eura je tak aktuální, aby příští vláda hned dala rozhodnutí o tom, kdy bude jednotná měna přijata,“ řekla na rádiu Zet.

Kubelková si navíc nemyslí, že by se otázka vstupu České republiky do eurozóny měla být pouze politickou otázkou. Podle ní existují pro i proti přijetí eura seriózní ekonomické argumenty. „Není to jednoduchá otázka. Neměla by být řešena pouze na úrovni emocí, nebo pouze na úrovni politické, protože je to odborná ekonomická otázka,“ uvedla.

Euro by podle vedoucí odboru analýz Hospodářské komory Česko mohlo přijmout v horizontu 10 let. „Myslím, že je dobře, aby Česká republika měla stejnou měnu, jako země, kam nejvíce vyváží – tedy především Německo. Sladěnost s německým trhem je velmi vysoká a směřuje tam obrovská část našeho exportu,“ řekla Kubelková s tím, že konkrétní vhodnost načasování nechává otevřenou.

 

 

Pořad Tržní okénko je pravidelný magazín rádia Zet. Hlavní ekonom finanční skupiny Roklen Lukáš Kovanda v něm se svými hosty mluví o aktuálním ekonomickém dění.

Nejnovější díl pořadu, ve kterém byla hostem Lukáš Kovandy vedoucí odboru analýz Hospodářské komory Karina Koubelková, si můžete přehrát v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

„Česko bude do roku 2027 platit eurem,“ říká Kubelková z Hospodářské komory Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.