Česká zbrojovka v příštím roce vyrobí 298 tisíc kusů zbraní, dosáhla by tak rekordních tržeb

Uherskobrodská Česká zbrojovka má v úmyslu příští rok utržit 4,07 miliardy korun. Provozní zisk, tedy zisk před započtením úroků, daní a odpisů, má dosahovat 700 milionů. Zbrojovka plánuje vyrobit 298 tisíc kusů zbraní. Po čtvrteční valné hromadě firmy to řekl generální ředitel České zbrojovky Lubomír Kovařík. Firma během posledních let každoročně dosahovala na rekordní tržby. I letos hodlá překonat loňský rekord, kdy dosáhla na tržby v hodnotě asi 3,4 miliardy korun a zisk po zdanění 446,4 milionu.

Společnost podle Kovaříka také počítá s mírným navýšením počtu zaměstnanců, kterých by v příštím roce mohla mít kolem 1900. Momentálně v České zbrojovce pracuje asi 1830 lidí.

V tomto roce společnost dosáhne zřejmě tržeb zhruba 3,8 miliardy korun a zisku po zdanění mezi 400 a 500 miliony korun. Česká zbrojovka letos prodala své výrobky do stovky zemí světa. Export se na jejích tržbách podílí asi 80 procenty, zbytek tvoří tuzemské zakázky, především zakázka na přezbrojení armády.

Zbrojovce se letos velmi daří například v USA, kde má dceřinou firmu. Viceprezident pro vnější komunikaci společnosti Radek Hauerland nedávno řekl, že tržby ve Spojených státech amerických letos dosáhnou asi 1,2 až 1,3 miliardy korun, což je oproti 950 milionům korun z minulého roku nárůst o 300 až 400 milionů korun. Před šesti lety měla přitom Česká zbrojovka v USA tržby jen asi 190 milionů korun.

Firma letos vyrobí asi 260 tisíc zbraní. Polovinu výrobků dodává ozbrojeným složkám, armádě a policii, polovinu tvoří zakázky pro civilní potřeby, lov, sport nebo osobní ochranu. Podle Hauerlanda v poslední době rostou prodeje na trhu ozbrojených složek, kde Česká zbrojovka získala vedle zakázky na přezbrojení české armády i zakázku na Slovensku. Naopak neuspěla například loni v Indii, jejíž vláda tendr zrušila.

 

 

Zdroj: ČTK

Česká zbrojovka v příštím roce vyrobí 298 tisíc kusů zbraní, dosáhla by tak rekordních tržeb Foto: ČTK/Glück Dalibor

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.