Česká ekonomika roste díky vyšší investiční aktivitě a vyšší domácí poptávce

Ekonomika loni rostla hlavně díky vyšší investiční aktivitě a vyšší domácí poptávce. Příznivou domácí poptávku ovlivňuje podle České bankovní asociace (ČBA) propad cen ropy. ČBA i proto odhaduje, že tuzemská ekonomika letos poroste o 2,4 procenta. To je o jednu desetinu procentního bodu více než v minulém roce. 

Podle ekonoma Komerční banky Jana Vejmělka se díky domácí poptávce obnovil konvergenční proces, česká ekonomika tedy opět začala dohánět vyspělejší ekonomiky. V loňském roce rostla rychleji než ekonomika eurozóny. Ta podle odhadů České bankovní asociace přidala jen 0,8 procenta.

„Růstu bylo dosaženo navzdory tomu, že situace u našich klíčových exportních partnerů rozhodně nebyla růžová, čistý export na rozdíl od předchozích let nebyl tahounem české ekonomiky,“ řekl Vejmělek

Vysoká investiční aktivita se neprojevila ve vyšší úvěrové aktivitě bankovního sektoru. ČBA to vysvětluje tím, že firmy financovaly své aktivity z vlastních zdrojů. „Pravda je taková, že v posledních letech, kdy se neinvestovalo, tak se firmy zaměřovaly na ozdravování svých bilancí, generovaly peníze, které v loňském roce byly použity na investice,“ uvedl Vejmělek. Podle hlavního analytika ČSOB Petra Dufka vzroste v roce 2015 poptávka po financování z cizích zdrojů. Poté co podniky vyčerpají vlastní zdroje, začnou využívat častěji bankovní úvěry.

„Měnová politika do konce roku 2015 zůstane extrémně uvolněná. Ukončení kurzového režimu nenastane dříve než v roce 2016. Dostatek volných prostředků bank v prostředí nízkých úrokových sazeb bude podporovat zájem bank poskytovat nové úvěry domácnostem i podnikům,“ doplňuje hlavní očekávání pro rok 2015 Eva Zamrazilová, hlavní ekonomka České bankovní asociace.

 

Zdroj: Zet

 

Česká ekonomika roste díky vyšší investiční aktivitě a vyšší domácí poptávce Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Reklamní tržby loni stouply o pět procent

    Byznys ·

    Tržby reklamy v minulém roce posílily o 4,8 procenta na 65,7 miliardy korun v ceníkové hodnotě. Největší růst vykázala televizní a rozhlasová reklama, naopak tisková i…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.