Erdogan oznámil, že v Turecku může po volbách dojít ke zrušení výjimečného stavu

Turecko by mohlo brzy po prezidentských a parlamentních volbách plánovaných na 24. června zrušit výjimečný stav, který v zemi trvá od předloňského pokusu o převrat. Ve čtvrtek v rámci rozhovoru se zpravodajskou televizí CNN Turk to sdělil turecký prezident Recep Tayyip Erdogan. Turecká hlava státu v rozhovoru rovněž pohrozila, že Turecko by mohlo udeřit proti kurdským vojenským táborům v horách severního Iráku. Stane se tak v případě, že tamní centrální vláda ozbrojence z oblasti nevypudí.

Erdogan poznamenal, že otázka zrušení výjimečného stavu bude prodiskutována po volbách.

 Zdroj: YouTube / Den ProHD

K možnému úderu proti kurdským radikálům turecký prezident poznamenal, že by se odehrály v oblasti Kandíl u hranice s Íránem i v okolí severoiráckých měst Sindžár a Machmúr. Na Kandíl podle něj Turecko může udeřit "v kteroukoli chvíli některý večer".

Turecko pravidelně podniká operace proti zakázané Straně kurdských pracujících (PKK) na severu Iráku, kde se její příslušníci usadili v pohoří Kandíl. Ankara už dříve pohrozila, že by mohla zahájit vojenské operace také v oblasti Sindžár.

 

 

Zdroj: ČTK

Erdogan oznámil, že v Turecku může po volbách dojít ke zrušení výjimečného stavu Foto: Shutterstock.com: Recep Tayyip Erdogan

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.