Češi splácejí dluhy nejlépe za poslední čtyři roky

Češi s dluhy splácejí své závazky nejlépe za poslední čtyři roky. Průměrná částka, kterou z nesplacených pohledávek dlužníci hradí, vzrostla letos za 1. pololetí oproti průměru let 2015 až 2016 o téměř pětinu. Splátkové dohody s věřiteli dodržují lidé až o čtvrtinu lépe. Nejzodpovědněji splácí dluhy lidé z Vysočiny, nejhůře naopak v Ústeckém a Zlínském kraji. Informace vycházejí ze statistik inkasní agentury EOS KSI.

Podle jejích informací muži dluží průměrně větší částky, a to 13 150 korun proti 12 350 Kč za ženy. Podle údajů Bankovního a Nebankovního registru klientských informací celkový dluh obyvatel ČR činil na konci pololetí 2,06 bilionu korun a meziročně vzrostl o devět procent. V samotném druhém čtvrtletí dluh stoupl o 50,3 miliardy korun, což je nejvyšší mezičtvrtletní nárůst za poslední tři roky. Objem dluhu ohroženého nesplácením meziročně naopak klesl o téměř 14 procent na 40,6 miliardy korun.

Podle EOS KSI zadlužení Češi ze svých příjmů na splátky vydají přibližně o 300 korun měsíčně více, než tomu bylo loni. O tom, že se platební morálka Čechů neustále zlepšuje, vypovídají také měsíční splátky, které jsou již v řádech několika tisíc korun. „O několik set korun vyšší sumy hradí muži, kteří podle našich údajů také lépe dodržují splátkové dohody. Na druhou stranu, ženy jsou ochotnější splátkové kalendáře sjednávat a své dluhy začít řešit dříve,“ uvedl jednatel agentury Vladimír Vachel. Nejvyšší částky platí lidé z Vysočiny, nejmenší naopak ti z Plzeňského kraje. Rozdíl mezi regiony je až 700korunový.

Lidé letos dodržují splátkové kalendáře u dluhů, které byly předány k vymáhání, o 25 procent lépe proti letům 2015 až 2016. Výraznější rozdíly jsou napříč dlužníky z různých krajů ČR, kdy nejvyšší úspěšnost splácení je opět na Vysočině (43,8 procenta dlužníků tam dodržuje splátkové dohody) proti nejnižší úspěšnosti z Ústeckého (26,4 procenta) a Zlínského kraje (25,8 procenta). Průměrnou úspěšnost vykazuje Středočeský (34 procent) a Karlovarský kraj (32 procent).

Až k vymáhacímu procesu se dostane výrazně více pohledávek za muže. Věřitelé letos nejčastěji předávají k vymáhání nesplacené bankovní a nebankovní úvěry, dále dluhy za energie, pojištění a telekomunikace.

„Aktuálně sledujeme pokles spotřebitelských pohledávek, které se dostanou až k vymáhacímu procesu. Lidem se daří dluhy splácet mnohem dříve a rychleji. Apetit k větší spotřebě dále roste úměrně se zlepšující se situací domácností. I přes nedávné zvýšení úrokových sazeb se společnost nebude obávat brát si opět půjčky na krátkodobější účely. Problém by pak mohl nastat při zhoršení hospodářské situace nebo v případě restriktivních kroků České národní banky v pravidlech poskytování hypoték. Důsledkem bude vyšší poptávka po spotřebitelských úvěrech,“ upozornil Vachel.

Dluhy českých domácností vůči bankám v červenci stouply proti červnu téměř o 9,1 miliardy na 1,483 bilionu korun. Proti loňsku byly vyšší o 113,6 miliardy korun. Vyplývá to z údajů, které ve čtvrtek na svém webu zveřejnila Česká národní banka.

 

 

Zdroj: ČTK

Češi splácejí dluhy nejlépe za poslední čtyři roky Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Gazpromu klesl ve druhém čtvrtletí zisk o 80 %

    Byznys ·

    Ruské plynárenské společnosti Gazprom se snížil ve druhém čtvrtletí čistý zisk o 80 % na 48 miliard rublů (17,8 miliardy korun). Propad způsobil vývoj směnných kurzů, …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.