Řecké banky popírají zprávu Financial Times o chystaném zabavování vkladů

Řecké banky popírají zprávu, kterou v pátek zveřejnil  list Financial Times. Podle něj se už v Řecku připravují kvůli obavám z finančního kolapsu pohotovostní plány počítající s tím, že by lidé přišli o část svých vkladů. Bankovní asociace označila zprávu za "zcela nepodloženou" a řecký ministr financí Janis Varufakis na svém účtu na Twitteru uvedl, že to je "zlomyslná spekulace", napsala agentura Reuters.

Zpráva přišla dva dny před referendem, ve kterém budou Řekové rozhodovat, zda přijmou nebo odmítnou podmínky dohody s věřiteli. Hlasování by případně mohlo rozhodnout i o budoucnosti země v eurozóně.

Představitelé Řecka opakovaně popírají, že by plánovali zabavit střadatelům část vkladů, aby tak zabránili kolapsu bankovního systému. Financial Times však s odvoláním na bankéře a podnikatele obeznámené s opatřeními napsal, že nejméně pro jednu banku je velmi pravděpodobný scénář, který počítá se zabavením nejméně 30 procent vkladů nad 8 000 eur (přes 217 000 Kč). Zabavení části vkladů by mělo být součástí celkové restrukturalizace bankovního sektoru ve chvíli, kdy se Řecko vrátí k záchrannému programu.

Předsedkyně řecké bankovní asociace Luka Katseliová řekla televizní stanici Skai TV, že náznaky, že úřady plánují útoky na vklady, patří "pouze do sféry fantazie". Žádný takový scénář podle ní v žádné řecké bance neexistuje, a to ani jako "cvičení na papíře".

Řecká vláda minulou neděli večer rozhodla, že všechny řecké banky zůstanou od 29. června do 6. července zavřené a omezila výběry z bankomatů na 60 eur denně. Ještě téhož dne odpoledne přitom tvrdila, že se banky zavřít nechystá.

 

Zdroj: ČTK

Řecké banky popírají zprávu Financial Times o chystaném zabavování vkladů Foto: Ververidis Vasilis / Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.