Dříve byl online deníčkem, dnes jde o feed zajímavostí. Kam se posune Facebook dál?

Sociální síť Facebook Marka Zuckerberga má stále kam růst. S příchodem nových generací musí přicházet s novými věcmi, kterými je lze zaujmout. Na rádiu Zet to říká redaktor tabletového magazínu Dotyk.cz Jan Řápek. Podle něj představuje zásadní posun Facebooku institucionalizace, k níž došlo během poslední dekády. Už nejde o online deníček, kterým býval dřív. V současnosti jde o feed zajímavostí, fotek nebo prostředek pro sdílení určitých vyjádření. 

Facebook musí nicméně stále bojovat o to, aby mu s ohledem na nové generace neujel vlak. I z toho důvodu firma odkoupila sociální síť Instagram a komunikační aplikaci Whatsapp. „Tím si udržuje mladší generace, ale především tím podtrhuje svoji dominanci. V současnosti je tak Facebook všude a nejde jej porazit,“ řekl Řápek.

Co se týče sociálních sítí, tak Facebook v České republice dominuje. Každý měsíc jej navštíví více než 4,5 milionů uživatel. Twitter oproti tomu navštěvuje mnohem méně lidí. Jejich počet lehce překračuje 50 tisíc uživatelů. Instagramu se naopak daří. Psaný text je totiž čím dál více pasé a začínají ho nahrazovat obrazové zprávy a fotografie. To rovněž dokazuje úpadek Twitteru, jehož existenci podle Řápka zachraňují politici, novináři a jiní opinion makeři.

Otázkou je, zdali budoucnost bude stále patřit Facebooku. Jeho dominanci mohou totiž nahradit právě dříve zmíněný Instagram nebo Snapchat. Počet uživatelů u posledně zmíněné aplikace určené na posílání fotek stále roste. Očekává se ovšem, že růst bude stagnovat. Budoucnost nemusí být z toho důvodu tak zářivá, jako u Instagramu.

Ve společnosti se může objevit zcela nová sociální síť, která si získá globální popularitu. Příkladem může být podle Řápka například americký JibJab. Jde o sociální síť, která svým uživatelům nabízí vtipné animace, do níž si mohou dosadit vlastní fotografii. Její uživatelé tak mohou například vytvořit vtipné video přání a poslat jej následně svým blízkým. 

 

 

Článek obsahuje pouze úryvky z rozhovoru s redaktorem tabletového magazínu Dotyk a iRozhlas Janem Řápkem. Celý rozhovor si můžete přehrát v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

Dříve byl online deníčkem, dnes jde o feed zajímavostí. Kam se posune Facebook dál? Foto: Alexey Boldin / Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Travolta daroval své letadlo australskému muzeu

    Společnost ·

    Americký herec John Travolta se rozhodl darovat své letadlo Boeing 707 australskému muzeu. Coby pilot s ním nalétal tisíce kilometrů. Letoun však podle něj potřebuje o…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.