Dolejší: Stále může dojít k vytvoření vlády ANO s SPD

Rozpolcenost v ČSSD napovídá tomu, že se strana v rámci vnitrostranického referenda neshodne v otázce vytvoření vlády s hnutím ANO v čele s Andrejem Babišem. Mezitím se nám pozvolna otevírají dveře pro další rozhovory ANO s SPD. Podle reportéra portálu Seznam Zprávy Václava Dolejšího tomu nahrává odchod čtyřech lidí z vlády, mezi nimiž figurují Karla Šlechtová, Martin Stropnický, Dan Ťok a Robert Pelikán. Jde přitom o lidi, kvůli kterým dříve Tomio Okamura odmítal uzavřít koalici s hnutím ANO.

„Oni tedy teď odcházejí a mně se zdá, že se otevírá cesta znovu vyjednávat hnutí ANO s SPD o tom, že vytvoří vládu, pokud by to se sociálními demokraty nevyšlo. Což uznávám – tři čtvrtě roku po volbách je opravdu velký kotrmelec a galimatyáš a zřejmě nejde o poslední kotrmelec, kterého se dočkáme,“ řekl Dolejší na portálu Youradio News.

Jestliže dojde k opaku a vnitrostranické referendum ČSSD rozhodne o složení vlády s hnutím ANO, tak se nám pomalu rýsuje nové sestavení ministrů. Pozici ministra vnitra by měl s vysokou pravděpodobností zastávat předseda ČSSD Jan Hamáček. Ten zároveň plánoval, že na ministerstvo zahraničí namísto Martina Stropnického dosadí Miroslava Pocheho. To mu ale zkomplikoval prezident Miloš Zeman, podle něhož Poche není kompetentní osobou, jež by měla zastávat takovýto post.

„Ministrem práce a sociálních věcí by se měl stát Petr Krčál. To je sociální demokrat z Vysočiny, který už dělal náměstka na MPSV Michaele Marksové Tominové. Nová místopředsedkyně ČSSD Jana Fialová zřejmě usedne místo Ilji Šmída na ministerstvu kultury,“ sdělil Dolejší.

Do toho má podle Dolejšího Andrej Babiš problémy s místy, které opouštějí dříve zmiňovaní politici. Na druhou stranu se může ale Babišovi otevřít případná alternativa vlády s SPD v a to v případě, že by vyjednávání s ČSSD totálně ztroskotalo.

 

 

Zdroj: Youradio News, Zet

Dolejší: Stále může dojít k vytvoření vlády ANO s SPD Foto: ČTK/AP/Petr David Josek

reklama

Další články

  1. Evropa má podle Babiše problém s USA i s Ruskem

    Byznys ·

    Evropská unie má problémy ve vztahu s Ruskem i se Spojenými státy, řekl premiér v demisi Andrej Babiš (ANO) před odletem na mezinárodní bezpečnostní konferenci Globsec…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.