„Digitalizaci bych nebral jako hrozbu, ale jako příležitost,“ říká Roman Chlupatý

Technologický pokrok zaznamenává v posledních letech prudký exponenciální růst a zároveň má (a bude mít) obrovské dopady do všech koutů našeho života. Díky takzvané digitalizaci nejspíš zanikne řada pracovních pozic i celých firem. Přizpůsobit se jí budou muset celé ekonomiky. Ekonomický publicista Roman Chlupatý by ale digitalizaci neviděl jako hrozbu společnosti. Právě naopak. Digitalizace podle něj přinese příležitost v sebezdokonalování. Lidé tak častěji budou dělat to, co je skutečně baví a na co mají talent.

„Takřka jakákoliv činnost, ve které je nějaký manuální komponent, tak může být dříve nebo později nahrazena automatem. Půjde ale o to, aby člověk, který s tím automatem soupeří nebo soupeřit bude, uměl nabídnout nějakou přidanou hodnotu,“ vysvětloval na rádiu Zet Chlupatý. Může jít o vzdělání, kreativitu, představivost - jednoduše o věci, které roboti a automaty nebudou schopni nabídnout. Alespoň ne do té doby, než dojde k Singularitě. 

 I proto Chlupatý nevidí nastupující digitalizaci jako hrozbu. „Jsem přesvědčen, že je to o tom, že každému z nás může automatizace a digitalizace mnoha sektorů a pracovních míst odpomoci od nezáživné části naší práce,“ řekl. Zároveň to podle něj přinese možnost se posunout výše na pomyslném žebříčku pracovních pozic. Člověk bude rozvíjet svůj talent, bude tak spíše dělat to, co ho baví, co si myslí, že by mohl nabídnout jako přidanou hodnotu. Vzniknou jistě také úplně nové pracovní pozice.

„Pokud, tak jako do určité míry česká ekonomika, budou ekonomiky i napříště spoléhat na to, že mají zručnou pracovní sílu, která ale víceméně dělá na hodnotovém žebříčku práci, která může být jednoduše nahraditelná automatem, tak dříve nebo později ta ekonomika, sektor, jednotlivec nahrazeni budou,“ upozornil Chlupatý. Podle něj je možný i krizový scénář, více se ale obává, že přizpůsobování digitalizace bude moc pomalé a konkurenceschopnost například i České republiky bude tak ohrožena. Státní zpráva i část korporátního sektoru podle Chlupatého už nyní jen těžko stíhá rychlost s jakou ke změně dochází, ale i s rychlost, jakou se stíhají měnit jiné státy.

Na digitalizaci ve spojení s českou konkurenceschopností se také zaměří konference „Konkurenceschopnost ČR 2017: Digitální společnost,“ která se koná na Vysoké škole ekonomické 29. září. Podrobnosti o konferenci se dozvíte na stránce www.wef.cz.

 

 

Celý rozhovor s ekonomickým publicistou Romanem Chlupatým si můžete přehrát v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

„Digitalizaci bych nebral jako hrozbu, ale jako příležitost,“ říká Roman Chlupatý Foto: shutterstock.com - ilustrační foto

reklama

Další články

  1. Walt Disney uvažuje o koupi Twitteru

    Byznys ·

    Americká mediální firma Walt Disney Co. konzultuje s finančními poradci možnost odkoupení sociální sítě Twitter Inc. Uvedla to agentura Bloomberg s odvoláním na inform…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.