Comey podle Trumpa ve výpovědi lhal, chce také svědčit

Někdejší ředitel Federálního úřadu pro vyšetřování (FBI) James Comey ve čtvrtek při výpovědi před Senátem neříkal ve všech věcech pravdu, prohlásil americký prezident Donald Trump. Již dříve přitom Comeyho svědectví označil za své naprosté očištění, neboť Comey uvedl, že americký prezident během jeho působení v čele FBI nebyl vyšetřován v souvislosti s možnými ruskými zásahy do voleb v USA. Komentátoři a analytici si ale tak jistí nejsou, neboť Comeyho svědectví vyvolalo nové pochybnosti o Trumpově přístupu k FBI. Předsedkyně demokratů ve Sněmovně reprezentantů Nancy Pelosiová nyní nepochybuje, že Trump zneužil své pravomoci.

„Navzdory tolika falešným prohlášením a lžím, naprosté a úplné očištění,“ napsal prezident na twitteru. Narážel tím pravděpodobně na Comeyho prohlášení, které potvrdilo informaci předanou již dříve Trumpovi, že v kauze ruského vměšování prezident nebyl vyšetřován. Trump v minulosti několikrát tvrdil, že mu Comey opakovaně říkal, že není vyšetřován, někdejší šéf FBI to ale až do čtvrtka veřejně nikdy nepotvrdil.

Později během páteční tiskové konference se svým rumunským protějškem Klausem Iohannisem Trump prohlásil, že Comey pod přísahou neříkal jen pravdu a že on sám je připraven pod přísahou poskytnout svou verzi událostí. Také nevyloučil, že existují nahrávky jeho rozhovorů s Comeym, jak dříve naznačil, a poznamenal, že se možná jednou veřejnost dozví o jejich existenci či neexistenci.

Americká média v komentářích upozorňují na nové nesrovnalosti a pochyby, které Comeyho výpověď vyvolala. Odvolaný ředitel například naznačil, že za rozhodnutím ministra spravedlnosti Jeffa Sessionse vzdát se účasti na vyšetřování ruského skandálu mohou být i jiné okolnosti, než bylo oznámeno. Sessionsovy důvody Comey zná, není prý ale oprávněn o nich veřejně hovořit.

Comey také naznačil, že po něm Trump chtěl zastavit vyšetřování nyní již bývalého poradce Bílého domu Michaela Flynna kvůli jeho kontroverzním ruským vazbám. Prezident údajně rovněž žádal, aby mu Comey jako šéf na vládě nezávislého FBI slíbil věrnost. Trump obě nařčení odmítá.

Pelosiová na základě Comeyho slov nepochybuje, že Trump zneužil svou moc, zda ale bránil průchodu spravedlnosti, to se podle ní musí teprve zjistit.

Pochybnosti se nyní vznášejí i nad Comeym, který senátorům sdělil, že přes přítele poskytl své poznámky z rozhovorů s Trumpem novinářům. Prezidentův právní zástupce Marc Kasowitz si proto podle CNN bude na chování někdejšího ředitele FBI stěžovat u senátního výboru pro justici a také u inspekce ministerstva spravedlnosti.

Comey tvrdí, že chtěl zveřejněním záznamu urychlit jmenování zvláštního vyšetřovatele, který by se ruským vměšováním zabýval, a že zveřejněný obsah rozhovoru nebyl tajný. Někteří právní experti ale nevylučují, že se Comey mohl dopustit trestného činu.

 

 

Zdroj: ČTK

 

 

Comey podle Trumpa ve výpovědi lhal, chce také svědčit Foto: Donald TRUMP; Zdroj: Flick.com

reklama

Další články

  1. Libra se po volbách propadla o dvě procenta

    Byznys ·

    Britská libra se v reakci na překvapivě slabý výsledek konzervativců v předčasných parlamentních volbách propadla vůči dolaru až o dvě procenta na nejnižší úroveň od d…

  2. Pravidla agenturního zaměstnávání se zpřísní

    Byznys ·

    Senát schválil zpřísnění pravidel agenturního zaměstnávání. Agentury budou muset zaplatit půlmilionovou kauci, pokud budou chtít nabízet své služby. Počítá s tím novel…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.