Co zatím víme o zřícení mostu v Janově?

Záchranáři nadále pátrají po pohřešovaných poté, co se v úterý zřítil dálniční most v italském městě Janov. Z výšky 45 metrů spolu s vozovkou dálnice spadlo na 35 osobních aut a několik kamionů. Podle policie v důsledku tragédie zemřelo nejméně 42 lidí. Počet lidí, kteří se údajně pohřešují, se pohybuje mezi 4 a 12. Co zatím o incidentu víme?

O mostu

Most Morandi nese dálnici A10, která je hlavní trasou ze severovýchodu i z jihu Itálie na turisty oblíbené ligurské pobřeží. Celkem most měří 1,2 km. Z jedné části vede most nad řekou Polcevera, přičemž v části druhé se klene přes železniční tratě a budovy.

Dálniční most byl navržen Riccardem Morandim a dokončen v roce 1967. V roce 2016 se most rekonstruoval. Některé hlavní opravy byly také na mostu provedeny v 90. letech.

Firma, která most spravovala, odmítá, že by podcenila údržbu. Stavba byla podle ní pravidelně monitorována a kontroly žádné nebezpečí neodhalily. 

O důvodech zřícení

Někteří odborníci ale naznačili, že probíhající údržba mohla být faktorem kolapsu. Jiní podotýkají, že pád mohl být způsoben konstrukční chybou nebo silnou dopravou. Každoročně totiž na mostě projede asi 25 milionů vozidel a zpráva italské dálnice z roku 2011 uvádí, že most byl ve špatném stavu.

Antonio Brencich, konstrukční inženýr, který přednáší na univerzitě v Janově, podle BBC v roce 2016 napsal, že může být ekonomičtější most přestavět než pokračovat v probíhajících nákladech na údržbu. „Tento most má nedostatky a jsou na něm chyby. Dříve nebo později bude muset být nahrazen, nevím kdy,“ varoval před dvěma lety.

Hovoří se ale také o vlivu počasí, konkrétně o sesuvu půdy nebo úderu blesku. V den neštěstí totiž v Janově silně pršelo.

O přeživších

Někteří přeživší už médiím sdělili dramatické svědectví o katastrofě.

David Capello, bývalý fotbalový brankář, se se svým autem zřítil přímo na mostě. Pád naštěstí přežil. „Najednou jsem viděl, že se přede mnou silnice rozpadá a já letěl dolů i s autem,“ řekl místním médiím. „Dokázal jsem se dostat ven ... Nevím, jak to, že se moje auto nerozdtilo, zdálo se to jako scéna z filmu, byla to apokalypsa,“ dodal.

Jiný muž zase stál pod mostem. Prohlásil ho pád mostu odmrštil 10 metrů do dálky. „Stál jsem před mým vozem a odletěl, stejně jako všechno ostatní,“ řekl Associated Press. 

Média si také všímají příběhu zeleného nákladního vozidla, které zastavilo jen několik metrů od bodu zlomu. Řidiči ihned po zastavení auta utekl zpět do tunelu, ze kterého na most vyjel.

Reakce politiků

Ministr vnitra a vicepremiér Matteo Salvini uvedl, že katastrofa ukázala, že Itálie potřebuje vynaložit více na infrastrukturu bez ohledu na omezení rozpočtu Evropské unie. „Měli bychom si položit otázku, zda respektování těchto omezení je důležitější než bezpečnost italských občanů,“ řekl. Dodal, že je odhodlán nalézt osoby odpovědné za tuto „nepřijatelnou katastrofu“.

Ministr dopravy Danilo Toninelli ve středu vyzval italskou dálniční společnost, která most provozuje, k rezignaci. „V první řadě musí nejvyšší vedení společnosti Autostrade per l'Italia odstoupit,“ napsal na Facebooku. Dodal, že vláda chce firmě odebrat koncesi ke správě dálnice, jejíž součástí je i dotčený most, a vymáhat finanční postih.

Zdroj: BBC, YRN

Co zatím víme o zřícení mostu v Janově? Foto: Twitter/@fattoquotidiano

reklama

Další články

1. Jeff Bezos aneb muž, který dal tvář e-commerce

Byznys ·

Kdo je nejbohatší muž moderní historie Jeff Bezos? Jde o člověka, který se zasloužil o vytvoření současné podoby e-commerce. Jde ale také o muže, který riskoval skvělo…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.