reklama

Chystáte se do Rakouska na lyže? Dejte si pozor na nová omezení

Chystáte se vyrazit lyžovat do rakouských Alp? Tak si dejte pozor na letošní přísnější postihy. Novinkou roku je zavedení takzvaných IG-L zón. Jde o úseky hlavních rakouských tahů se sníženou rychlostí kvůli omezení emisní zátěže. Řidiči budou na těchto úsecích přísněji sankcionováni. O jakých pokutách je v takovém případě řeč a na co dále se připravit? To prozradil na rádiu Zet mluvčí ÚAMK Petr Vomáčka.

Mohlo by vás zajímat

Co to jsou IG-L zóny a co řidičům hrozí za porušení pravidel?

IG-L zóny je něco podobného, co známe například v Praze. Snižují například rychlost kvůli hluku nebo emisím. To samé je v Rakousku na hlavních tazích a řidič tak musí snížit rychlost na sto nebo osmdesát kilometrů za hodinu. Pokud tam pojedeme rychleji, tak se může stát, že dostaneme pokuta za překročení rychlosti. Hrozí nám i pokuta za znečištění okolního prostředí, která je až ve výši 2000 euro. Pokud dále pojedeme rychleji a policie vyhodnotí jízdu opravdu tak, že jsme znečistili ovzduší v okolí, tak nám může sebrat klíčky od vozidla nebo dát botičku na kolo u vozidla a na 24 hodin nám to auto znehybní.

Postih se dá čekat od policie nebo nás může sankcionovat i někdo jiný? Je doba znehybnění vozidla 24 hodin maximální?

Zatím je doba nastavená na 24 hodin. Celkově se přímo toto diskutuje, jestli je 24 hodin dostatečných nebo se to bude nějakým způsobem upravovat. Pokutovat by řidiče měla jak policie, tak i správce komunikací v Rakousku.

Kde IG-L zóny v Rakousku najdeme? Koho se to z českých řidičů týká?

IG-L zóny jsou na hlavních tazích v Rakousku ale i mimo ně. Přímo v Rakousku je to dálnice A1 Linz – Enns. Dále pak A1 kolem Salzburgu, dálnice A2, A9, A10, A12 nebo A14. Těch míst je opravdu hodně.

Rakousko má s rokem 2017 i další novinky, o které jde?

Další novinkou je nová dodatková značka. Je to symbol zástrčky, která povoluje parkování pouze elektromobilům. Porušení bude pokutováno jako když zastavíme na invalidním stání. K tomu navíc ve Vídni zvýšili pokuty. Zejména odtah špatně stojícího vozu, který například blokuje tramvaje, parkuje na místě pro invalidy nebo na zastávce MHD, taxi zóně, případně příjezdové cestě nebo výjezdu. Ze současných 242 euro se to zvedá na 264 euro. Navíc za jeden den úschovy takto odtaženého vozu si připlatíme jedno euro navíc.

Jak je to na Slovensku?

Na Slovensku se změny týkají především cyklistů. Mění se tam množství alkoholu v krvi nebo v dechu. V tom dechu je to 0,24 miligramů ethanolu na litr vydechovaného vzduchu a v krvi je to pak 0,5 gramů ethanolu na kilogram hmotnosti vyšetřované osoby. Cyklista si tak může dopřát o trochu víc alkoholu, když jede na komunikacích ve městě nebo na cyklostezce. Nikde jinde to není povoleno.

 

 

 

Zdroj: Zet

Chystáte se do Rakouska na lyže? Dejte si pozor na nová omezení Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Sold Out Biz: Jak se vypořádat s odmítnutím

    Byznys ·

    Odmítnutí klientem je pro obchodníka denním chlebem. I proto je nutností se s ním naučit pracovat. Obávané „ne“ totiž nemusí být konečné. Jak s odmítnutím pracovat, ab…

  2. BBC: Bojujte za Obamacare, vyzval Obama demokraty

    Společnost ·

    Prezident Spojených států amerických Barack Obama apeloval na demokraty, aby bránili jeho reformu zdravotnictví zvanou Obamacare. Tým nově zvoleného prezidenta Donalda…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.