Chcete ochranu svých vkladů? Využijte Garanční systém finančního trhu

Co je to Garanční systém finančního trhu  a jaké služby nabízí? Stručně řečeno jde o komplexní systém ochrany vkladatelů a podpory stability na finančním trhu v České republice. Detaily tohoto systému popisovala v rozhovoru s PR manažerkou společnosti Lagardere Active ČR Zuzanou Nevoralovou výkonná ředitelka Garančního systému finančního trhu Renáta Kadlecová. 

Co Garanční systém finančního trhu přináší vkladatelům?

Hlavní úlohou Garančního systému finančního trhu je ochrana vkladatelů. To znamená, že Garanční systém finančního trhu poskytuje pojištění vkladů v bankách, stavebních spořitelnách a družstevních záložnách. Znamená to, že všechny fyzické osoby, i právnické osoby mají své vklady pojištěny ve všech bankách, stavebních spořitelnách a družstevních záložnách, které mají sídlo v České republice. Kromě toho Garanční systém finančního trhu také spravuje prostředky nově vytvořeného fondu pro řešení krize.

Z hlediska jistoty pojištění vkladů zvyšuje vznik Garančního systému finančního trhu garanci za vklady? Do jaké výše jsou kryty vklady klientů u finančních institucí?

Základní pojištění činí 100 tisíc euro (2,6 milionu korun) na jednoho vkladatele u jedné banky. To znamená, že pokud má vkladatel v bance například tři účty, tak veškeré účty se mu sčítají. To se poté porovnává se základním limitem 100 tisíc euro.

Limity pro zákonné pojištění vkladů se týkají i takzvaných sociálních příjmů?

To je věc, která je od 1. ledna nová. Jde o navýšení pojištění o dalších 100 tisíc euro. Tento druh pojištění se poskytuje pouze po omezenou dobu a to po dobu tří měsíců před měsícem, kdy banka zkrachovala. Vyšší limit pojištění platí pouze u specifických případů, kterými jsou například prodej soukromého nemovitého majetku, rozvodové vyrovnání, vypořádání dědictví, výplata pojistného při invaliditě či smrti nebo například odstupné při propuštění ze zaměstnání. Znamená to, že pokud by vkladatel prodal například dům, ve kterém bydlel a tyto prostředky mu byly převedeny do banky, tak tyto prostředky budou po dobu tří měsíců pojištěny do výše dalších 100 tisíc euro.

Vy jste zmínila, že limity byly zvýšeny na dvojnásobek toho dosavadního stavu. Proč tomu tak bylo?

Ten limit byl zvýšen na dvojnásobek, ale jedná se zde pouze o limit na tyto specifické případy. Vychází to z legislativy různých zemí Evropské unie, které při změně direktivy chtěly zachovat tyto výhody, které mají. Evropská komise se rozhodla, že takovéto výhody mohou jednotlivé členské státy zavést také u sebe.

Představme si konkrétní případ například prodej domu nebo bytu, který jste zmiňovala. Jak bych měla teď postupovat? Jak je to třeba s manipulací daného obnosu peněz na účtu, které majitel obdrží. Mám na mysli převod z běžného účtu na termínovaný vklad.

V případě, že prodám nemovitost, tak kupující mi zpravidla zaplatí danou sumu na běžný účet. V takovémto případě jsou prostředky, které mi tam přišly pojištěny po dobu tří měsíců. V případě, že se rozhodnu převést prostředky na termínovaný účet nebo do jiné banky na jiný účet, ať už na termínovaný nebo například spořící, tak tímto úkonem já ztrácím nárok na pojištění. To je věc, na kterou by si vkladatelé měli dát pozor. Pokud získám prostředky například při rozvodovém vyrovnání, ty prostředky jsou pojištěny pouze na tom prvním účtu, kam prostředky přijdou.

Pokud vím, tak proběhly také změny, které se týkají zkrácené lhůty pro výplaty náhrad vkladů.

Ano od polovinu roku 2016, od 1. června 2016 se zkrátila doba, do kdy Garanční systém musí vkladatelům vyplatit náhradu vkladů v případě, že zkrachuje banka. Dříve měl Garanční systém lhůtu dvaceti pracovních dní. Dnes ta lhůta činí pouze sedm pracovních dní. To znamená, že pokud Česká národní banka vydá oznámení o neschopnosti, finanční instituce splní své závazky, tak garanční systém má sedm pracovních dní na přípravu celého procesu a na zahájení vrácení těchto prostředků vkladatelům banky

 

 

Článek obsahuje části rozhovoru s výkonnou ředitelkou Garančního systému finančního trhu Renátou Kadlecovou. Celý rozhovor si můžete přehrát v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

Chcete ochranu svých vkladů? Využijte Garanční systém finančního trhu Foto: Michal Kvapil / Zet

reklama

Další články

 1. Trumpova nechtěná služba Nicolási Madurovi

  Společnost ·

  Po měsících útoků na neoblíbeného venezuelského prezidenta Nicoláse Madura se dnes ostatní země Latinské Ameriky za Venezuelu rázně postavily. Učinily tak ale na zname…

 2. V Česku se lidé hlásí nejvíce k pravici

  Společnost ·

  Více než třetina českých občanů se hlásí k pravé části politického spektra. Naopak sympatie se stranami nalevo od středu vyjadřuje necelých 27 procent lidí. Vyplývá to…

 3. Zákon o lobbingu znovu na scéně

  Společnost ·

  Po delší době bylo v rámci legislativního procesu opět otevřeno téma regulace lobbingu. Některé aspekty nově připravované právní úpravy popisuje v pořadu Právní okénko…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.