Cena akcií Ferrari je po vstupu na burzu příliš vysoká, myslí si makléřka J&T Banky

Automobilka Ferrari ve středu vstoupila na newyorskou burzu NYSE. Akcie firmy, která spadá pod automobilový koncern Fiat Chrysler Automobiles, se díky vysokému zájmu začaly upisovat na 52 dolarech a do konce burzovního týdne se vyšplhaly na více než 56 dolarů. Makléřka J&T Banky Tereza Jalůvková na rádiu Zet v pořadu Tržní okénko řekla, že cena akcií Ferrari je s ohledem na finanční ukazatele v porovnání s ostatními automobilkami vysoká. Jalůvková také uvedla, že koncern Fiat Chrysler prodal část akcií Ferrari na burze proto, aby podpořil prodej jeho ostatních značek. Dále chtěl získat peníze, aby mohl snížit zadlužení. 

Investoři akcie Ferrari původně ocenili v pásmu mezi 48 až 52 dolary. Už toto pásmo přitom bylo podle Jalůvkové naceněno příliš vysoko. Protože byl ale o cenné papíry Ferrari velký zájem, dosáhla upisovací cena horní hranice pásma.

„Toto ocenění je velmi vysoké. Když se podíváme na ostatní společnosti v sektoru automobilek, tak společnost Ferrari měla minulý rok tržby zhruba 2,8 miliardy dolarů, zisk před započtením úroků, daní a odpisů (EBITDA) na úrovni 700 milionů euro, což implikuje například násobky P/E (pozn. redakce: vyjadřuje poměr mezi tržní cenou akcie a čistým ziskem na akcii) na úrovni 30, enterprise value (pozn. redakce: tržní kapitalizace + čistý dluh) v poměru k EBITDA na násobcích čtrnácti. Když se podíváme na ty ostatní automobilky, tak ten medián je na úrovni P/E 4,4,“ řekla Jalůvková.

Jalůvková i přes růst tržeb, který společnost Ferrari nyní vykazuje, neočekává v budoucnu jejich další výrazné navyšování. Důvodem je skutečnost, že segment luxusních automobilů je omezený. Samotné Ferrari se přitom nechalo slyšet, že neplánuje horentně navýšit počet prodaných aut. Podle Jalůvkové totiž nechce porušit vnímání značky jako luxusní. Cílem Ferrari je, aby počet prodaných aut vzrostl do roku 2019 ze současných 7 tisíc na 9 tisíc.

Většinový akcionář Ferrari koncern Fiat Chrysler Automobiles vstoupil s akciemi Ferrari na newyorskou burzu podle Jalůvkové kvůli tomu, aby zviditelnil a zvýšil prodej svých dalších značek, jako je Jeep, Alfa Romeo nebo Maserati.

„S Alfou Romeo by například velice rád pronikl do Ameriky a zlepšil by vlastně renomé těchto značek. Proto by rád zvýšil investice a provedl restrukturalizační program. Dále by rád získal nějaké peníze na snížení zadlužení. Společnosti se vlastně podařilo díky tomuto IPO (pozn. redakce: Initial Public Offering – veřejná nabídka akcií), kde prodávalo deset procent Ferrari získat téměř jednu miliardu dolarů. Celková tržní kapitalizace Ferrari se tak vyšplhala na téměř 10 miliard dolarů,“ uvedla Jalůvková na rádiu Zet.

 

 

Pořad Tržní okénko je pravidelný magazín rádia Zet. Hlavní ekonom finanční skupiny Roklen Lukáš Kovanda v něm se svými hosty mluví o aktuálním ekonomickém dění.

Nejnovější díl pořadu s makléřkou J&T Terezou Jalůvkovou si můžete přehrát v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

Cena akcií Ferrari je po vstupu na burzu příliš vysoká, myslí si makléřka J&T Banky Foto: Hetman Bohdan / Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.