„Celostátní výsledek voleb nemůže Babiše těšit; příště chce drtivé vítězství,“ říká Dolejší

Hnutí ANO ministra financí Andreje Babiše jasně ovládlo letošní krajské volby. Jeho strana vyhrála v devíti ze třinácti krajů. Jeho celostátní výsledek 21 procent, ale nemůže Babiše podle politického reportéra portálu Seznam.cz Váslava Dolejšího těšit. Krajské volby totiž byly jakousi generální zkouškou pro parlamentní volby, které proběhnou příští rok. Ty chce vyhrát s drtivou převahou.

„Ukazuje se, že kraje nejsou srozumitelné tím, co dělají. Lidem ani mně není jasné, proč vlastně existují. Ty kraje zase o tolika penězích nerozhodují,“ řekl Dolejší, čímž shrnul i celkovou volební účast. V pátek a v sobotu totiž k volebním urnám dorazilo pouze 34 procent voličů. Podle redaktora se pak těžko odhaduje, voliči kterých stran zůstali doma.

I vzhledem k nízké volební účasti tak podle Dolejšího nemůže lídra hnutí ANO celostátní výsledek úplně těšit. „Jeho cílem je příští parlamentní volby vyhrát drtivým způsobem, stát se velkou silou a to znamená mít minimálně 30 nebo 35 procent. Dokázat sestavit vládu, ve které by byl premiér a byl hlavní silou a mohl vládu koalici uzavřít jen s jednou stranou,“ uvedl. Krajské volby tak pro něj byly generálkou, to hlavní přijde v říjnu příští rok. Dokazuje to i jeho rozrůstající se marketingový a PR tým.

„Každý premiér vždy prohrál krajské volby“

Prezident Miloš Zeman se zase ke krajským volbám vyjádřil způsobem, že „nebude tančit na hrobu ČSSD“. Nazvat situaci „hrobem“ sociální demokracie, která značí jakýsi odpis Bohuslava Sobotky, je ale podle Dolejšího značně předčasné. Upozornil, že skoro žádný premiér ve svém volebním období nevyhrál krajské volby, a to ani ve své době Miloš Zeman. „A žádný z nich nikdy kvůli prohře v krajských volbách nepadl. Navíc pro Bohuslava Sobotku ta prohra není tak fatální,“ řekl.

ČSSD zvítězila ve dvou krajích a to v Jihočeském kraji a na Vysočině a v některých nejspíš dokáže obejít hnutí ANO. Stalo se to už v Královéhradeckém kraji a podobná dohoda se rodí v Plzeňském potažmo i Jihomoravském kraji.

Kalouskova anketa

Velkou porážku pak v krajských volbách utrpěla TOP 09. Celkově získala jen 3,4 procenta hlasů. Předseda strany Miroslav Kalousek se vyjádřil, že své voliče nedostal k hlasovacím urnám. „Kdybychom o tom chtěli vtipkovat, tak je otázka, zda ti voliči vůbec existují. No asi ano, ale nevíme úplně kolik jich je,“ řekl Dolejší.

Vzhledem k těmto výsledkům se pak Kalousek rozhodl o své budoucnosti uspořádat uvnitř strany anketu. „Za 14 dní na výkonném vedení TOP 09, což je zhruba čtyřicetičlenné širší vedení strany, rozdá svým kolegům lístečky, na které všichni napíšou názor na Miroslava Kalouska, co si o něm myslí a zdali si přejí, aby stranu vedl i nadále,“ uvedl Dolejší s tím, že anketa má být anonymní. Jak sám Kalousek podle něj přiznal, řada kolegů mu nedokáže říci do očí, že něco dělá špatně. Podle výsledků ankety se pak rozhodne o tom, zda v čele strany zůstat, nebo odejít.

 

 

Celý komentář politického redaktora portálu Seznam.cz Václava Dolejšího si můžete poslechnout v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

 

„Celostátní výsledek voleb nemůže Babiše těšit; příště chce drtivé vítězství,“ říká Dolejší Foto: ČTK/Šulová Kateřina

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.