„Byl to chlubil,“ říká o dvojitém agentovi Karlu Köcherovi historik Libor Svoboda

Téměř rok po vydání knihy o českém dvojitém agentovi Karlu Köcherovi bude vyprávět jeho příběh i filmový dokument. Köcher se stal zřejmě jediným špionem bývalého východního bloku, kterému se podařilo úspěšně proniknout do americké zpravodajské služby CIA a vynášet odtud informace pro československou rozvědku StB a sovětskou KGB. O tom jak se Köcher do CIA dostal, co odtud vynesl a jak dnes žije, prozradil na rádiu Zet historik Ústavu pro studium totalitních režimů Libor Svoboda. 

Na sklonku předešlého týdne vešel do kin dokumentární snímek od režiséra Jakuba Wagnera o dvojitém agentovi Karlu Köcherovi s názvem RINO - Příběh špióna. Dochází k tomu přibližně rok poté, co o něm vyšla kniha novináře Vladimíra Ševely nazvaná Český krtek v CIA. Köchera a jeho příběh pak na rádiu Zet přiblížil historik Libor Svoboda:

 

Jaké vlastnosti a schopnosti musel Karel Köcher prokázat, aby mohl být bez odhalení postranních záměrů zaměstnán v CIA?

Muselo být jasné, že se jedná o člověka, který je spolehlivý, není spolupracovníkem žádné tajné služby. On byl rešeršér mimo jiné i zahraničního tisku, takže se po něm vyžadovala znalost východoevropských jazyků. Aby se člověk mohl stát dvojitým špionem, tak to vyžaduje pevné nervy a vysokou inteligenci. Nenechat se znervóznit a tak podobně, což tedy Köcher během své kariéry dost často a nápadně porušoval.

Řekněte jaká pravidla porušoval, co vlastně dělal? Četl jsem něco ve smyslu, že se choval přesně tak, jak by se nenápadný špion neměl chovat.

Ano, byl to člověk, který neodpovídal představě agenta. Všichni si představují, že takoví lidé pracují v ústraní, jsou uzavřeni do sebe. Köcher byl vše jiné než uzavřený sám do sebe. Byl to člověk, který měl rád společnost, udržoval styky, rád se těmito styky chlubil, dost často si vymýšlel. Byl to chlubil, rád se vytahoval a upozorňoval na sebe. Měl rád vysoký životní standard, dbal o sebe. Byl to člověk, kterého bylo všude plno.

Jaké informace pro KGB Köcher vynesl? Jaké mělo jeho působení o obě strany důsledky?

Byl to smluvní zaměstnanec, dnes bych to přirovnal k nějaké dohodě o pracovní činnosti. Dělal rešeršéra, zpracovával zahraniční tisk, spolupracoval s překladatelským a analytickým oddělením v sovětské sekci ve Washingtonu. Dostával ke zpracování materiály z těchto oblastí, překládal některé zprávy. On byl zaměstnancem na určitou dobu. Může se zdát, že se ve své pozici nemusel dostat k informacím, které byly důležité, ale pravděpodobně mu tam procházela celá řada informací a zpráv od spolupracovníků, kteří něco potřebovali přeložit.

S KGB začal spolupracovat v polovině 70. let. Podle některých zpráv předal údajně v letech 1974 a 1975 řadu důležitých materiálů informačního a operativního charakteru.

Někteří mu vyčítají, že jeho informace přispěly k odhalení krtka v KGB, který si pak při vyšetřování vzal život. Zakládá se to na pravdě?

To je věc, která se bere de facto jako berná mince. On se tomuto brání, ale kloním se k tomu, že je to pravda. On oznámil KGB jména tří nebo čtyř sovětských diplomatů, kteří tehdy působili v Jižní Americe a které CIA podle informací buď zverbovala, nebo už je měla vytipovány. To jsou vzpomínky tehdejšího šéfa KGB ve Washingtonu Kalugina. Oni je začali sledovat, přičemž například ten Ogorodnikov spáchal sebevraždu. Zatkli ho, on se přiznal ke spolupráci, nabídl se, že sepíše doznání, ale tam rychle odšrouboval kryt, vyndal z něj pilulku s jedem a snědl ji. 

Jak je možné, že odhalený dvojitý agent nesedí v doživotní cele v USA, ale žije si poklidný život nenápadného českého důchodce ve své vilce u Prahy?

Ta legenda o Köcherovi může být nadsazená, možná také nevíme dál spoustu věcí. Máme k dispozici jen svazek a vzpomínky některých funkcionářů obou stran. Spíše to je o atmosféře 80. let. Tehdy bylo shodou okolností několik lidí na Západě i na Východě zatčených. Köcher se tehdy nabízel jako taková možnost, jak ty lidi vyměnit. Východ o něj tehdy zkrátka stál, takže k těm výměnám došlo. Byly to čistě politické dohody.

 

 

Článek obsahuje pouze část rozhovoru s historikem Liborem Svobodou. Celý rozhovor si můžete přehrát v playeru výše. 

 

Zdroj: Zet

„Byl to chlubil,“ říká o dvojitém agentovi Karlu Köcherovi historik Libor Svoboda Foto: ČTK/Taylor Liba

reklama

Další články

  1. Přebytek státního rozpočtu je na novém rekordu

    Byznys ·

    Přebytek státního rozpočtu stoupl ke konci září na 82,3 miliardy korun ze srpnových 81,2 miliardy korun. Jde o nejlepší zářijový výsledek od vzniku České republiky. In…

  2. 11 nejpopulárnějších Ikea produktů všech dob

    Byznys ·

    Snad každý vlastní kus nábytku nebo nádobí od švédského řetězce Ikea. Pro čerstvé absolventy vysokých škol, kteří si hledají své první bydlení je návštěva prodejny Ike…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.