Británie se podle Johnsona může zaměřit na majetek bohatých Rusů

Britská policie se pravděpodobně zaměří na bohaté Rusy, kteří za svůj majetek vděčí vazbám na prezidenta Vladimira Putina. V rozhovoru pro televizní stanici BBC to naznačil britský šéf diplomacie Boris Johnson. Už ve středu premiérka Theresa Mayová informovala o opatření přijatých v reakci na kauzu otravy bývalého ruského agenta Sergeje Skripala a jeho dcery, včetně vypovězení 23 ruských diplomatů ze země. Nová studená válka podle Johnsona ale nehrozí.

Britové si v souvislosti se Skripalovou kauzou podle Johnsona přejí, aby úřady zasáhly a pohnaly před spravedlnost „některé z velmi bohatých lidí, kteří jsou přímo spojeni s Vladimirem Putinem, jejichž bohatství lze spojit s jejich vztahem s Vladimirem Putinem“.

Policie podle šéfa britské diplomacie bude možná v případě těchto lidí, které označil za zkorumpované, schopna uplatnit nedávno přijatou normu, na jejímž základě mohou úřady žádat vysvětlení původu majetku, o kterém se domnívají, že byl získán nekalým způsobem.

Útok na bývalého dvojitého agenta Sergeje Skripala a jeho dceru Juliji měl podle Johnsona sloužit i jako odstrašující případ. Rusové podle něj chtěli říct: „Podívejte, tohle se stane lidem, které se postaví (ruskému) režimu.“ Důkazy, že na Skripala a jeho dceru zaútočila Moskva, jsou podle šéfa britské diplomacie naprosto přesvědčivé. Rusové podle něj chtějí zodpovědnost za útok odmítat, ale zároveň si přejí, aby svět věděl, že za ním stáli oni.

Británie brzy vzorek látky Novičok, která byla podle Britů použita při útoku proti Skripalovým v jihoanglickém Salisbury, předá Organizaci pro zákaz chemických zbraní (OPCW), oznámil rovněž Johnson. Podle nedávného prohlášení ruského ministra zahraničí Sergeje Lavrova Británie Rusku vzorek předat odmítla.

Vypovězení 23 ruských diplomatů, které britské úřady identifikovaly jako nedeklarované pracovníky tajných služeb, podle Johnsona ochromí akceschopnost ruských tajných služeb v Británii na následující desítky let. Opatření, která v reakci na Skripalovu kauzu oznámila premiérka Mayová ve středu, ale podle něj nepovedou k návratu studené války.

 

 

Zdroj: ČTK

Británie se podle Johnsona může zaměřit na majetek bohatých Rusů Foto: Stuart Boulton / Shutterstock.com: Boris Johnson

reklama

Další články

  1. Adidas zvýší dividendu, důvodem je růst zisku

    Byznys ·

    Zisk z probíhajících aktivit německého výrobce sportovního oblečení a obuvi Adidas v uplynulém roce vzrostl téměř o čtvrtinu na 1,35 miliardy eur (34 miliard Kč). Firm…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.