Británie rok po londýnském útoku ponechá druhý stupeň ohrožení

Druhý nejvyšší stupeň ohrožení terorismem zůstane v Británii v platnosti nejméně následující dva roky. Uvedlo to britské ministerstvo vnitra, podle něhož může být v případě nutnosti kdykoli vyhlášeno nejvyšší riziko. Londýn si dnes pietními akcemi připomíná rok od útoku v oblasti mostu London Bridge, při němž zemřelo osm lidí a dalších 48 bylo zraněno.

"V souhrnu očekáváme, že ohrožení islamistickým terorismem zůstane na své současné zvýšené úrovni nejméně následující dva roky, a že se může dále zvýšit," citovala prohlášení ministerstva agentura Reuters. Druhý nejvyšší stupeň ohrožení je označen jako "závažný" a hrozba útoku je během jeho platnosti velmi pravděpodobná.

Britské úřady podle vlády za posledních pět let odhalily 25 plánovaných teroristických útoků, z toho 12 od loňského března. Londýn se v pondělí podle Reuters chystá publikovat novou strategii boje proti terorismu, která bude adaptovaná na hrozby spojené s novými metodami používanými radikály.

Británie loni dvakrát na několik dní vyhlásila nejvyšší, "kritický" stupeň ohrožení. Poprvé po květnovém útoku na koncertě v Manchesteru, podruhé po zářijovém atentátu v londýnském metru.

Za účasti premiérky Theresy Mayové se dnes sešly stovky lidí v southwarkské katedrále nedaleko místa útoku na London Bridge, aby po roce uctily památku obětí vraždění trojice radikálních islamistů. Muži v noci najeli dodávkou do lidí na mostě přes Temži, poté zamířili do nedaleké čtvrti Borough Market, kde napadali lidi na ulici a v zahrádkách restaurací noži. Policie atentátníky zastřelila.

"Můj vzkaz pro všechny, kdo se pokoušejí útočit na náš způsob života nebo nás rozdělit, je jasný: naše odhodlání pevně a společně čelt této hrozbě a přestát ji nikdy nebyla větší," řekla podle BBC Mayová před začátkem pitetní akce.

 

Zdroj: ČTK

Británie rok po londýnském útoku ponechá druhý stupeň ohrožení Foto: Shutterstock

reklama

Další články

  1. Bílý dům chystá schůzku s Putinem

    Společnost ·

    Bílý dům se zabývá přípravou schůzky amerického prezidenta Donalda Trumpa s jeho ruským protějškem Vladimirem Putinem. Uvedl to list The Wall Street Journal s odvolání…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.