Británie má obavy z Murdochova mediálního vlivu, Sky převezme až v polovině roku 2018

Sen amerického mediálního magnáta a miliardáře Ruperta Murdocha o převzetí největší britské společnosti nabízející satelitní vysílání Sky se naplní nejméně v roce 2018. Plánované převzetí společnosti za 15 miliard dolarů (345 miliard korun) se posune přinejmenším o jeden rok poté, co Murdoch odmítl splnění nových koncesí k ochránění redakční nezávislosti společnosti Sky. Informace vycházejí podle zpravodajského portálu CNN od zdrojů obeznámených s touto situací. 

Britská ministryně kultury Karen Bradleyová minulý měsíc řekla, že nařídila další přezkoumání plánovaného obchodu. Chtěla se tak ujistit, že Murdoch nezíská příliš velký vliv uvnitř britského mediálního trhu. Murdochova společnost Fox má nové návrhy předložit v pátek v poledne. Tiskový mluvčí firmy Fox a představitelé britské vlády situaci odmítli podle CNN prozatím komentovat.

Dodatečné přezkoumání případného vlivu vyplývajícího z fúze je v režii Britského antimonopolního úřadu (CMA). Americká firma Fox minulý týden uvedla, že vyšetřování ze strany CMA bude trvat nejméně 24 týdnů. Samotná transakce tak nebude být moci uzavřena do 30. června 2018. Akcie společnosti Sky klesly na londýnské burze o 0,7 % na 9,68 liber (222,6 korun). Akcie firmy Fox přitom dosahují na hodnotu 10,75 liber /247,3 korun).

Nejpalčivější otázkou zůstává skutečnost, zdali odkupem Sky Murdoch zvýší svůj vliv na britskou politickou scénu a veřejný názor. Již v současnosti ovládá přední noviny The Sun, The Times a The Sunday Times.

Murdoch již podruhé v řadě usiluje o odkoupení firmy Sky. Předchozí pokus ztroskotal v roce 2012 kvůli telefonickým odposlechům zprostředkovaných jeho britskými novinami. Sky má 22 milionů zákazníků na pěti evropských trzích. Konkrétně pak jde o Itálii, Německo, Rakousko, Velkou Británii a Irsko. 

 

 

 

Zdroj: CNN, Zet

Británie má obavy z Murdochova mediálního vlivu, Sky převezme až v polovině roku 2018 Foto: Wikimedia Commons: Rupert Murdoch

reklama

Další články

  1. Telegram zavře kanály používané radikály

    Společnost ·

    Komunikační síť Telegram uzavře všechny kanály napojené na teroristy. Oznámil to v neděli zakladatel této šifrované mobilní sítě Pavel Durov. Učinil tak krátce po rozh…

  2. USA zabily šéfa Islámského státu Abú Saída

    Společnost ·

    Šéfa Islámského státu (IS) v Afghánistánu Abú Saída zabil v úterý americký vojenský úder, oznámil to v pátek Pentagon. Spolu s ním zemřeli i další členové této islamis…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.