reklama

Berlusconi a Grillo uspěli s předváděním show a populismem

Italové milují show, zejména v politice. Striktní způsob vystupování, střídmost a věcná předvolební kampaň nemají u italských voličů úspěch. Jako jasní vítězové vzešli z parlamentních voleb dva populisté, kteří za svou politickou kariéru vděčí nepopiratelnému talentu pro showmanství a demagogické slogany. Píše o tom dnes agentura APA.

Mohlo by vás zajímat

Excentrického televizního magnáta Silvia Berlusconiho Italové zažívají už téměř 25 let. Není to ale jediný politický vůdce, který ví, jak se dělá show. Kabaretista Beppe Grillo, zakladatel Hnutí pěti hvězd, se mezitím stal nesporným protagonistou italské politiky, i když v této předvolební kampani se držel spíš v pozadí.

Ačkoliv nemine den, aby devětašedesátiletý Grillo nepranýřoval svého úhlavního nepřítele Berlusconiho, má s mediálním magnátem leccos společného. Oba mají dlouhodobou zkušenost s tím, jak se prezentovat v televizi, oba milují davy, jsou populisticky nastavení a dokážou diváky okouzlit svou zběhlostí.

Přes společný cit pro politiku dělanou jako show se Berlusconi a Grillo vydali ve volební kampani různými cestami. Zatímco Berlusconi absolvoval zničující televizní maraton a denně rozdával rozhovory rádiím a novinám, sázel Grillo jednak na nová média, jako jsou blogy, twitter a facebook, jednak na několik cílených výstupů na náměstích italských měst, kde osvědčil všechen svůj talent kabaretisty a znovu vzbudil nadšení ve voličích zklamaných tradičními stranami.

Tisíce lidí zamířily na Grillovo vystoupení na náměstí Piazza del Popolo v Římě na závěr volební kampaně. S médii ale Grillo hovořit nechce. Stanice veřejnoprávní televize RAI striktně odmítá, protože podle jeho názoru v Itálii slouží jen etablovaným stranám.

Zato na internet Grillo spoléhá: Teprve nedávno založil nový blog s názvem Utopia. Na něm chce zveřejňovat příspěvky osobností, jako jsou nositelé Nobelovy ceny, vědci a experti na informatiku a mobilitu. Zvláštní zájem Grillo jeví o robotiku, internet a energetické zdroje šetrné k životnímu prostředí.

Grillovy veřejné akce, jichž se často účastní desetitisíce lidí, jsou už legendární. Od začátku do konce na nich tento muž stojí většinou sám u mikrofonu a před svými příznivci dští síru na politické strany a na jejich skandály, na stát a jeho rozhazování, na média a jejich zaujatost. Skutečnost, že Grillovo protestní hnutí se vypracovalo na nejsilnější jednotlivou stranu Itálie bez podpory televize, označují experti za celosvětové unikum.

Berlusconi naopak ve volební kampani zcela spoléhal na moc televize. Týdny vedl tento milánský mediální magnát rozsáhlou volební kampaň v televizi i rozhlase, aby zabodoval u voličů. Ať to byla politická show, zábavný pořad nebo rozhlasová relace, neminul den, aby Berlusconi nevystoupil osobně nebo alespoň po telefonu.

Populistická strategie Grilla a Berlusconiho ostře kontrastuje s bezbarvou a nevzrušivou volební kampaní šéfa levého středu Mattea Renziho. I když v kampani opakovaně vyzdvihoval spolehlivost své Demokratické strany oproti populistickým volebním slibům výstředního televizního magnáta Berlusconiho a Hnutí pěti hvězd, nedokázal si Renzi proti showmanskému talentu svých soupeřů poradit.

 

Zdroj: ČTK

Berlusconi a Grillo uspěli s předváděním show a populismem Foto: Shutterstock

reklama

Další články

  1. Čína plánuje posílení a modernizaci armády

    Bezpečnost ·

    Čínský rozpočet na obranu vzroste oproti loňsku o 8,1 procenta, což je nejvíce za poslední tři roky. Vyplývá to podle agentury Reuters z příslušné zprávy vydané u příl…

  2. Na GDPR se chystá přes 80 % českých firem

    Byznys ·

    Přes 80 procent podnikatelů se již připravuje na nově ukládané povinnosti vyplývající z evropské směrnici o ochraně osobních údajů (GDPR). Ta by měla vstoupit v platno…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.