reklama

BBC: USA znají jména Rusů, kteří se podíleli na kyberútocích před volbami

Spojené státy americké identifikovaly ruské agenty, kteří se podíleli na hackerských útocích cílených proti Demokratické straně během listopadových prezidentských voleb. Konkrétní jména nezveřejnily. Rusko účast na jakýchkoli kybernetických útocích popírá. Informovalo o tom rozhlasové vysílání BBC World Service.

Mohlo by vás zajímat

Spojené státy americké identifikovaly ruské agenty, kteří stáli za hackerskými útoky na demokratickou stranu během listopadových prezidentských voleb. Agenti, jejichž jména nebyla zveřejněna, měli poskytnout odcizené emaily Demokratické strany serveru WikiLeaks. Pomocí toho se pokusili získat výraznější počet hlasů pro republikánského kandidáta Donalda Trumpa.

Rusko popírá účast na jakýchkoli kybernetických útocích. Zakladatel serveru WikiLeaks Julian Assange rovněž tvrdí, že zdrojem materiálů není Rusko. Americký viceprezident Joe Biden ve čtvrtek Trumpa kritizoval za to, že je „absolutně hloupé“ nevěřit zpravodajským agenturám.

Zhruba ve stejné době Trump položil na svém tweetrovém účtu otázku, proč se zpravodajské služby rozhodli, že nebudou přezkoumávat počítače patřící Demokratickému národnímu výboru. Viceprezident Biden uvedl, že zprávu amerických zpravodajských agentur shrnující zapojení Ruska četl. Její detaily se přitom začínají objevovat v amerických médiích. 

________________________________________________________________

BBC dále informuje:

Rusko začalo stahovat svoji armádu ze Sýrie. Podle velitele ozbrojených sil Ruska figuruje mezi prvními staženými stroji skupina letadlových lodí. Oznámení přichází pár dní poté, co Rusko s Tureckem vyjednalo příměří v Sýrii. To je podle informací Organizace spojených národů (OSN) do značné míry dodržováno. Rusko útočilo leteckými nálety na pozice protivládních rebelů od roku 2015. Moskva v čele s prezidentem Vladimirem Putinem podporovala režim syrského prezidenta Bašára Asada. Turecko naproti tomu stálo za protivládními rebely.

 

Nejvýše postavení republikáni amerického státu Texas schválili kontroverzní zákon, který zakazuje transsexuálům vybrat si toaletu podle libosti. Texaský zákon na ochranu soukromí následuje podobnou legislativu, k jejíž uzákonění došlo v Severní Karolíně. Ta přitom vyvolala protesty ve společnosti. Nový zákon nařizuje transgender lidem používat toalety ve školách a v jiných veřejných budovách na základě pohlaví, které mají uvedené v rodném listě. Republikáni argumentují tím, že zákon má ochránit ženy před útokem mužů na veřejných toaletách.

 

Ve dvou městech Pobřeží slonoviny došlo ke střelbě. Důvodem má být vzpoura vojáků. Tvrdí to tamní obyvatelé a zdroje z armády. Vzbouřenci použili zbraně na dvou policejních stanicích ve městě Bouake, které je největším městem země. Střelba se rovněž ozývala z města Daloa, které leží na západě afrického státu. Moci v Pobřeží slonoviny se v roce 2011 chopil prezident Alassane Ouattara. Stalo se tak na konci tamní občanské války. V minulosti došlo ke vzpouře, důsledkem které musel odstoupit prezident Laurent Gbagbo. Toho v současnosti Mezinárodní trestní soud soudí za válečné zločiny. Město Bouake nyní hlídají muži s kuklami nad hlavách. Neútočí ovšem na místní obyvatele. Varovali je pouze před tím, aby zůstali doma. Důvod nepokojů je prozatím nejasný.

 

Zpěvák David Bowie se dozvěděl, že se jeho rakovina dostala do nevyléčitelného stádia pouhé tři měsíce před svou smrtí. Informace vycházejí z dokumentárního filmu, který v sobotu odvysílá stanice BBC Two v rámci prvního výročí Bowieho smrti. Film dokumentuje jeho světovou tour k desce Reality v letech 2003 až 2004. Dokument rovněž zobrazuje poslední čtyři roky života světoznámého zpěváka. Bowie ukončil svoji léčbu poté, co dokončil hudení klip Lazarus. 

 

 

Zdroj: BBC

 

BBC: USA znají jména Rusů, kteří se podíleli na kyberútocích před volbami Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Sold Out Biz: Jak se vypořádat s odmítnutím

    Byznys ·

    Odmítnutí klientem je pro obchodníka denním chlebem. I proto je nutností se s ním naučit pracovat. Obávané „ne“ totiž nemusí být konečné. Jak s odmítnutím pracovat, ab…

  2. BBC: Bojujte za Obamacare, vyzval Obama demokraty

    Společnost ·

    Prezident Spojených států amerických Barack Obama apeloval na demokraty, aby bránili jeho reformu zdravotnictví zvanou Obamacare. Tým nově zvoleného prezidenta Donalda…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.