BBC: USA a Rusko budou jednat o syrské válce; v Jemenu začne příměří mezi povstalci a vládou

Rozhlasové vysílání BBC World Service dnes informuje o tom, že americký ministr zahraničí John Kerry se v Moskvě sejde k jednání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem a ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem. Politici obou zemí se budou opět snažit překonat rozdílné názory na řešení syrské války. BBC dále informuje o tom, že dneškem začíná v Jemenu příměří mezi mezi šíitskými povstalci a vládou. Příměří potrvá týden a může být dále prodlužováno.

Americký ministr zahraničí John Kerry přiletěl do Moskvy na jednání o možnostech, jak překonat rozdílné názory Spojených států a Ruska na řešení syrské občanské války. Kerry se dnes setká s ruským prezidentem Vladimirem Putinem a ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem. Rusko a USA mají rozdílné názory na roli, jakou by měl hrát současný syrský prezident Bašár Asad v politickém procesu, který by vedl v Sýrii k míru. Spojené státy chtějí, aby Asad odstoupil, Rusko tvrdí, že o tom mohou rozhodnout jen sami Syřané. Během téměř pětiletého konfliktu zemřelo v Sýrii na čtvrt milionu lidí.

Thajský král Bhumibol Adulyadej se objevil během krátkého vystoupení v televizi, a to v době, kdy se zvyšují obavy o jeho zdraví. Osmaosmdesátiletý monarcha v nemocnici v Bangkoku, kde je hospitalizován od června, jmenoval do funkce několik soudců. Král, kterého Thajsko vnímá jako arbitra při konfliktech v politicky rozdělené zemi, se léčí s infekcí plic a dalšími problémy. Thajský král je v současnosti nejdéle vládnoucím světovým monarchou.

Britský astronaut Tim Peake míří na misi k Mezinárodní vesmírné stanici. Stane se prvním britským astronautem pod vlajkou Evropské vesmírné agentury na této misi. Peake odstartuje z kosmodromu v Bajkonuru, a na cestu se vydá s dvěma kolegy, Američanem Timem Koprou a Rusem Jurijem Malenčenkem. Peake má na Mezinárodní vesmírné stanici program složený z vědeckých experimentů a vzdělávacích aktivit.

V Jemenu dnes začne příměří mezi šíitskými povstalci a vládou, na kterých se zástupci obou stran dohodli na mírových rozhovorech ve Švýcarsku. Příměří má trvat sedm dní, a mělo by být prodlužováno. Koalice vedená Saúdskou Arábií, která podporuje vládu, však oznámila, že si vyhrazuje právo vojensky odpovědět na jakékoliv porušení příměří. Poslední kolo mírových rozhovorů, které se konalo v červnu rovněž ve Švýcarsku, selhalo. Jemenská vláda tehdy trvala na tom, že podmínkou příměří musí být stažení povstalců z některých dobytých měst. Konflikt, který trvá už rok, si vyžádal životy více než 5 000 lidí.

Islámský stát čelí dosud nejtvrdším zásahům ze strany koalice vedené Spojenými státy a ztrácí velké části dříve kontrolovaného území. Při návštěvě Pentagonu to v pondělí uvedl americký prezident Barack Obama. Prezident USA označil útoky koalice vedené Spojenými státy za úspěšné – vedly podle něj k významným územním ztrátám Islámského státu, který jen v Iráku přišel o 40 procent dříve ovládaných oblastí. Obama rovněž připomněl, že při nedávných útocích zemřelo několik vůdců organizace. Prezident také pověřil ministra obrany Ashtona Cartera, aby na Blízkém východě zajistil ještě větší aktivitu americké armády.

Obyvatelé australského Sydney si dnes připomenou rok od teroristického útoku na místní kavárnu, při kterém zemřeli tři lidé včetně útočníka. Při útoku loni v prosinci zadržoval íránský muslimský duchovní Haron Monis 18 rukojmí. Dnešního smutečního shromáždění před kavárnou Lindt, která byla dějištěm útoku, se zúčastní i rodiny obou obětí.

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě ranního zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

 

 

BBC: USA a Rusko budou jednat o syrské válce; v Jemenu začne příměří mezi povstalci a vládou Foto: John KERRY a Vladimir PUTIN; Zdroj: ČTK/ZUMA/Joshua Roberts/Pool

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.