BBC: Útočník na kostel byl pod dozorem policie; soud v USA souhlasí s vyrovnáním VW

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že jeden z útočníků na francouzský kostel byl pod policejním dozorem. Podle oficiálních zdrojů měl v době vraždy na sobě monitorovací náramek. BBC si dále všímá toho, že americký soud  udělil předběžný souhlas s urovnáním emisního skandálu automobilky Volkswagen ve Spojených státech. Majitelé vozů, kterých se aféra týká, by měli mít kromě finanční kompenzace nárok na zpětný odkup či opravu.

Sjezd demokratické strany oficiálně jmenoval Hillary Clintonovovou kandidátkou na prezidenta Spojených států amerických. Clintonová se tak stává první ženou v historii, která získala oficiální nominaci politické strany. Na sjezdu ve Filadelfii ji podpořil i její manžel, bývalý americký prezident Bill Clinton. Ve velmi osobním proslovu popisoval, jak se seznámili, a zdůraznil její odhodlání pracovat ve prospěch veřejnosti. Clintonovou na sjezdu podpořil i její dosavadní volební sok Bernie Sanders, aby tak dal najevo jednotu strany.

  

Jeden z mužů podezřelých z vraždy kněze v kostele na severu Francie byl pod policejním dozorem. Podle oficiálních zdrojů měl v době vraždy na sobě monitorovací náramek. Loni byl dvakrát zatčen pro pokus dostat se do Sýrie. Útočníci vtrhli včera do kostela při ranní mši a zavraždili kněze. Následně je zastřelila policie. Jeden ze čtyř rukojmích utrpěl vážná poranění. Takzvané hnutí Islámský stát prohlásilo, že útok provedli jeho bojovníci. Francouzský prezident vyzval, aby se země sjednotila, a varoval, že válka proti terorizmu bude dlouhá.

 

Argentinský prezident Mauricio Macri oznámil národní plán boje proti násilí na ženách. Podle jeho slov dojde v Argentině k útoku na ženu každých třicet sedm hodin. Dodal, že vzdělání je zásadní pro překonání hluboce zakořeněných kulturních vzorců násilí. Plán by měl začít fungovat příští rok. Zahrnuje vytvoření sítě azylových míst pro ženy či výdaje na elektronická monitorovací zařízení pro násilníky. Plán reaguje na sérii loňských demonstrací a protestních pochodů v několika argentinských městech. Tu spustila vražda čtrnáctileté těhotné dívky. V uplynulých letech se proti násilí na ženách protestovalo i v dalších zemích Latinské Ameriky, například v Mexiku, Bolívii, Kolumbii a Brazílii.

 

Parlamentní komise ve Velké Británii varovala před nárůstem počtu přistěhovalců, kteří se budou snažit dostat do země ještě před jejím odchodem z Evropské unie. Odchod z unie možná ukončí platnost pravidel zaručujících volný pohyb osob. Komise apelovala na vládu, aby stanovila oficiální datum, do kterého budou mít občané Evropské unie právo ve Velké Británii zůstat. Podle ministrů ale není správné určovat detaily do chvíle, kdy bude odchod vyjednán.

 

Americká policie potvrdila nález těla lovce pokladů, který letos zmizel v divočině v Novém Mexiku při hledání zlata a šperků. Muž hledal poklad starožitníka a spisovatele Forresta Fenna v hodnotě dvou milionů dolarů. Ten se o něm zmínil v pamětech publikovaných vlastním nákladem, a podnítil tak desetitisíce lidí, aby ho ve Skalistých horách hledali.

 

Podle organizace hájící lidská práva, Amnesty International, příslušníci armády v Jižním Súdánu znásilnili, týrali a vraždili obyvatele. Podle výpovědi očitých svědků tyto činy páchali muži v armádních uniformách. Organizace vznesla podobná obvinění již v minulosti, vláda je však popřela.

 

Soudce federálního soudu ve Spojených státech amerických vydal předběžný souhlas s návrhem o vyrovnání mezi společností Volkswagen, americkými kontrolními orgány a majiteli vozů v aféře kolem falšování hodnot emisí. Majitelé vozů, kterých se aféra týká, by měli mít kromě finanční kompenzace nárok na zpětný odkup či opravu. Konečné potvrzení návrhu řešení tohoto soudního sporu se očekává v průběhu letošního roku.

 

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad. 

 

BBC: Útočník na kostel byl pod dozorem policie; soud v USA souhlasí s vyrovnáním VW Foto: ČTK/ZUMA/Zhang Xuefei

reklama

Další články

 1. Česká exportní banka může po tureckém puči přijít o 12 miliard korun

  Byznys ·

  Po pokusu o puč v Turecku je ohrožena půjčka státní České exportní banky 12 miliard korun na stavbu turecké elektrárny Yunus Emre. Uvedl to server

  Clintonová je první ženou, která se stala americkou prezidentskou kandidátkou

  Společnost ·

  Hillary Clintonová se na konvenci demokratů ve Filadelfii stala jako první žena v amerických dějinách prezidentskou kandidátkou velké politické strany. Bývalou ministr…

 2. Česko příjme osm desítek syrských uprchlíků

  Společnost ·

  Česká republika v rámci dohody mezi Evropskou unií a Tureckem o výměně uprchlíků přijme 80 syrských migrantů z tureckých uprchlických táborů. Lidovým novinám (LN) to p…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.