BBC: Si Ťin-pching vyzval Trumpa k „pokojnému“ řešení napětí s KLDR

Čínská hlava státu Si Ťin-pching ve středu po telefonu hovořil se svým americkým protějškem Donaldem Trumpem. V rámci toho jej podle rozhlasového vysílání BBC World Service vyzval k „pokojnému“ řešení napětí pojícímu se k nevyzpytatelné Severní Koreji. 

Čínský prezident Si Ťin-pching vyzval v rámci telefonního rozhovoru svého amerického protějška Donalda Trumpa k „pokojnému“ řešení napětí ohledně Severní Koreje. O této skutečnosti informovala čínská státní média.

V úterý Trump na sociální síti Twitter uvedl, že se Spojené státy nebojí jednat proti KLDR bez čínské pomoci. Na Korejském poloostrově vzrostlo napětí poté, co USA vyslaly do regionu své válečné lodě. KLDR v reakci uvedla, že se bude „mocně“ bránit.

Si Ťin-pching se společně s Trumpem sešli minulý týden na Floridě, kde diskutovali právě o problematické KLDR.

Podle čínské televize CCTV prezidenti spolu po telefonu hovořili ve středu ráno. Bílý dům nezveřejnil žádné podrobnosti. Si Ťin-pching se měl během rozhovoru zavázat k odstranění jaderných zbraní z Korejského poloostrova. V rámci toho chce zachovat mír a stabilitu. Čínská hlava státu měla rovněž obhájit řešení problémů prostřednictvím pokojných prostředků. 

________________________________________________________________

BBC dále informuje:

Německá policie vyšetřuje možné napojení islamistických extrémistů na bombový útok na autobus s fotbalisty klubu Borussia Dortmund. Informovala o tom německá média. Dopis nalezený v blízkosti útoku popisuje vánoční atentát z Berlína a vojenské operace v Sýrii. Vyšetřování převzalo německé nejvyšší státní zastupitelství. To má vždy na starosti vyšetřování teroristických činů. Německý deník Süddeutsche Zeitung informoval o tom, že dopis začínal textem „ve jménu Alláha“. Dále se v textu objevilo použití stíhacích letounů Tornado v koaličním boji proti samozvanému Islámskému státu. Radikální islamistická organizace se již dříve přihlásila k odpovědnosti za teroristický útok na vánoční trh v Berlíně.

 

Americký ministr zahraničí Rex Tillerson se pokouší přesvědčit ruského protějška Sergeje Lavrova, aby Moskva přestala podporovat režim syrského prezidenta Bašára Asada. Návštěva amerického státníka v Moskvě probíhá uprostřed napětí, které způsobil chemický útok z minulého týdne na město Chán Šajchún. Americká armáda na to reagovala útokem na syrskou leteckou základnu. Tento čin ovšem odsoudilo Rusko a vyjádřilo tak podporu syrské hlavě státu. Americký prezident Donald Trump oznámil, že nemá žádné další plány a USA tak nehodlají zasahovat do syrské občanské války. Trump v úterý řekl, že jeho prioritou je poražení radikální organizace Islámský stát. Americká politika v Sýrii se tak podle amerického ministra obrany Jima Mattise nezměnila.

  

Úterní výbuch v tureckém městě Diyarbakir nebyl nehodou ale teroristickým činem. Řekl to turecký ministr vnitra Suleyman Soylu. Výbušniny byly podle jeho slov nastraženy v tunelu vykopaném pod místním policejním ústředím. Úřady původně informovaly o tom, že došlo k explozi plynu při svařování opravovaného obrněného vozidla. Exploze si vyžádaly smrt tří lidí. K odpovědnosti za útok se prozatím nikdo nepřihlásil. Podobné události měly v minulosti na svědomí kurdští militanti. Za pouhé čtyři dny čeká Turecko klíčové referendum, v němž Turci rozhodnou o nových pravomocích, které může získat tamní prezident Recep Tayyip Erdogan.

 

 

Zdroj: BBC

BBC: Si Ťin-pching vyzval Trumpa k „pokojnému“ řešení napětí s KLDR Foto: Frederic Legrand - COMEO / Shutterstock: Čínský prezident Si Ťin-pching

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.