BBC: Obama vyjádřil znepokojení ohledně situace v Allepu; střelba v texaském Houstonu

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že americký prezident Barack Obama vyjádřil vážné znepokojení ohledně situace v syrském městě Aleppo. Podle expertů město zažívá největší bombardování za poslední roky. BBC si dále všímá toho, že ozbrojený muž v pondělí u nákupního střediska v texaském Houstonu postřelil devět lidí. Jeden člověk je v kritickém stavu. 

Kandidáti na amerického prezidenta Hillary Clintonová  a Donald Trump mají za sebou svou první televizní debatu. Tu v úterý ve tři hodiny ráno středoevropského času zahájil moderátor televizní stanice NBC. Debatu hostily prostory soukromé Hofstrovy univerzit ve státě New York. Publikum bylo na úvod vyzváno, aby se zdrželo hlasitých projevů. První otázka cílila na zaměstnanost a nerovnost příjmů. Clintonová uvedla, že chce vybudovat ekonomiku, která bude fungovat pro všechny, hodlá investovat do vybudování nových pracovních míst, podporovat malé podniky a zvýšit minimální mzdu a rovnou mzdu pro ženy. Podle Trumpa mnoho pracovních míst mizí do ciziny. Jmenoval továrny a výrobny, které se přesouvají do Číny a Mexika. Dodal, že chce výrazně snížit daně pro bohaté, a tím vytvořit miliony pracovních míst pro střední třídu. Ze zadlužení země obvinil administrativu současného prezidenta Baracka Obamy.

 

Kolumbijská vláda a levicová povstalecká skupina FARC podepsaly historickou mírovou dohodu. Ta má ukončit 52 let trvající ozbrojený konflikt, který stál životy už 220 tisíc lidí. Velitel ozbrojených povstalců Rodrigo Londoňo se omluvil všem obětem konfliktu, a jeho slova vyvolala aplaus. K uzavření mírové dohody došlo ve městě Cartagena na pobřeží Karibiku. Slavnostní události, která je vyvrcholením čtyři let mírových jednání, se zúčastnilo patnáct prezidentů i zástupci mezinárodních organizací.

 

Americký úřad pro letectví a vesmír získal další důkaz, že pod ledem na Jupiterově měsíci Europa je zřejmě voda. Vědci z NASA zachytili možné vodní gejzíry poprvé díky Hubbleovu teleskopu v roce 2013 a nyní znovu. Vodní gejzíry mají být na jižním pólu Europy, kde podle přesvědčení vědců pod ledovou vrstvou existuje celý oceán, který má obsahovat dvakrát více vody než ten na Zemi.

 

Americký prezident Barack Obama vyjádřil vážné znepokojení ohledně situace v syrském městě Aleppo, kde se nyní celé čtvrti kontrolované povstalci mění v trosky pod útoky pozemních jednotek prezidenta Bašára Asada a nálety letectva. Je tam uvězněno přes 250 tisíc civilistů, kterým dochází potraviny, léky i voda. Zdravotníci se snaží ošetřit zraněné, kterých stále přibývá. Podle expertů město zažívá největší bombardování za poslední roky.

 

Devět lidí bylo postřeleno při včerejším útoku ozbrojeného muže u nákupního střediska v texaském Houstonu. Přivolaná policie útočníka zastřelila. Incident se stal ve středisku na jihozápadě města. Podle médií dostala policie hlášení o podezřelém muži v 6:30 hodin místního času. Muž ozbrojený revolverem měl střílet na projíždějící auta, podle svědků vypálil okolo 30 ran. Několik lidí utrpělo vážná zranění a jeden je v kritickém stavu. Podle policie stál za útokem nespokojený právník, který měl na sobě oblečení s nacistickými symboly.

 

 

Zdroj: ČTK

BBC: Obama vyjádřil znepokojení ohledně situace v Allepu; střelba v texaském Houstonu Foto: Jawad Al Rifai / Anadolu Agency

reklama

Další články

  1. Walt Disney uvažuje o koupi Twitteru

    Byznys ·

    Americká mediální firma Walt Disney Co. konzultuje s finančními poradci možnost odkoupení sociální sítě Twitter Inc. Uvedla to agentura Bloomberg s odvoláním na inform…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.