BBC: Obama podpořil obranu turecké suverenity; Kanada odložila přijetí části uprchlíků

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že americký prezident Barack Obama ujistil svého tureckého protějška Recepa Tayyipa Erdogana o podpoře práva Turecka bránit vlastní suverenitu po sestřelení ruského bojového letounu. Oba prezidenti se shodli na tom, že je nyní důležité situaci uklidnit. BBC dále informuje o tom, že Kanada do konce roku přijme jen 10 tisíc syrských uprchlíků. Zbylých 15 tisíc běženců, které v minulosti slíbila přijmout, se dostane do Kanady až v únoru 2016. 

Americký prezident Barack Obama po včerejším sestřelení ruského bojového letadla u syrsko-tureckých hranic ujistil tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana o podpoře ze strany USA ve věci práva Turecka bránit jeho suverenitu. Podle informací Bílého domu se oba prezidenti v telefonickém rozhovoru shodli na tom, že nyní je důležité vzniklou situaci zklidnit.

Nová kanadská vláda přijme do konce roku celkem 10 000 syrských uprchlíků. V porovnání se slibem, který Kanada učinila dříve, se jedná o značné snížení počtu přijímaných uprchlíků. Dalších 15 000 osob prchajících před konfliktem v Sýrii, které Kanada už dříve slíbila přijmout, by mělo do Kanady přijet do konce února příštího roku.

Bělošský policista, který ve Spojených státech amerických celkem šestnáctkrát vystřelil na sedmnáctiletého černocha, byl obviněn z vraždy. Jason van Dyck z Chicaga byl obviněn v souvislosti se smrtí sedmnáctiletého Lacroixe McDonalda, ke které došlo v říjnu loňského roku.

Podle Organizace spojených národů přišel jeden z příslušníků mírových sborů působících v Mali o život při bombovém útoku, ke kterému došlo v severní části země. Muž podle OSN zemřel při útoku na konvoj mírových sborů.

Pobřežní stráž v Austrálii začala za účelem lepší ochrany osob koupajících se v oceánu používat ke sledování žraloků drony. K tomuto kroku se australská vláda rozhodla po sérii útoků, kdy žraloci napadli surfaře v oblasti Nového Jižního Walesu. Drony budou v reálném čase odesílat do řídícího střediska fotografie a aktuální polohu žraloků.

Německá policie podniká právní kroky proti zaměstnancům divadla ve městě Mainz, a to kvůli narušení protipřistěhovaleckého shromáždění zpěvem Beethovenovy Ódy na radost. Řečníci byli během shromáždění přerušeni zpěvem přibližně 120 zaměstnanců divadla, kteří uvnitř budovy zpívali, že „všichni lidé budou jednou bratry“.

 

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě ranního zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

 

 

 

BBC: Obama podpořil obranu turecké suverenity; Kanada odložila přijetí části uprchlíků Foto: ČTK/ABACA/Depo Photos

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.