BBC: Marine Le Penová se dočasně vzdala funkce předsedkyně Národní fronty

Krajně pravicová kandidátka na francouzskou prezidentku Marine Le Penová dočasně odstoupila z čela Národní fronty. Podle BBC World Service jde o symbolický akt, který má ukázat, že má starost o zemi jako celek a nikoli o samotnou stranu. 

Krajně pravicová kandidátka na francouzskou prezidentku Marine Le Penová oznámila, že dočasně odstupuje z funkce předsedkyně Národní fronty. Tento krok přichází den poté, co se probojovala do druhého kola prezidentských voleb, kde se utká proti centristovi Emmanuelu Macronovi.

Průzkumy veřejného mínění naznačují, že Macron je favoritem druhého kola. Le Penová i přesto řekla následující slova: „Můžeme vyhrát, vyhrajeme“. Místní televizní stanici sdělila, že se Francie blíží k „rozhodujícímu okamžiku“.

„Dnes večer už nejsem předsedkyní Národní fronty. Jsem kandidátkou na francouzskou prezidentkou,“ řekla v pondělí večer Le Penová. Podle BBC jde o symbolický akt, který má ukázat, že má starost o zemi jako celek a nikoli o samotnou stranu. Pomocí toho chce rovněž dostat na svoji stranu voliče poraženého republikána Francoise Fillona.  

________________________________________________________________

BBC dále informuje:

Trumpova administrativa svolala neobvykle členy Senátu na jednání do Bílého domu, kde se bude projednávat hrozba, kterou představuje Severní Korea. USA stále ve větší míře znepokojují severokorejské raketové a jaderné testy. Ty totiž představují jak ohrožení pro USA, tak i pro okolní státy. Jednání se zúčastní 100 senátorů, ministr zahraničí Rex Tillerson a ministr obrany James Mattis. Čína, která je hlavním spojence KLDR, vyzvala všechny strany ke zdrženlivosti. Čínský prezident Si Ťin-pching konkrétně požádal všechny strany o to, aby „udržovaly zdrženlivost a vyhnuly se opatřením, která by zvýšila napětí“.

 

Spojené státy uvalily sankce proti 271 zaměstnancům syrského Studijního a výzkumného vědeckého střediska. Toto opatření bylo reakcí na chemický útok, k němuž došlo začátkem tohoto měsíce. USA věří, že tato skupina vytvořila chemickou látku, která připravila v povstaleckém městě Chán Šajchún o život více než 80 lidí. Armáda USA reagovala na chemický útok raketovým útokem na leteckou základnu Šajrát.

 

Brazilská policie se poblíž hranice s Paraguayí střetla se členy gangu, kteří stáli za takzvanou loupeží století. Během přestřelky přišli o život tři členové gangu a dva byli zraněni. Dříve v pondělí okolo padesáti mužů vyhodilo  ve městě Ciudad del Este do povětří část budovy tamní bezpečnostní firmy. Podle nepotvrzené zprávy z jejího trezoru odcizili až 40 milion dolarů.

 

Sir Elton John se během svého turné nakazil „potenciálně smrtící bakterií“. Informoval o tom jeho management. Kvůli tomu musel strávit dvě noci v intenzivní péči. Zpěvák onemocněl na konci turné po Jižní Americe, což jej donutilo vrátit se do Velké Británie, kde podstoupil naléhavou léčbu. Britský zpěvák byl kvůli tomu nucen zrušit devět koncertů, které se měly uskutečnit v Las Vegas a Kalifornii během dvou následujících týdnů.

 

Ve Venezuele zemřeli během protestů namířených proti tamnímu prezidentovi Nicolasu Madurovi další dva lidé. Násilí si vyžádalo během tří týdnů trvajících demonstrací už 23 obětí. Jeden z mužů byl zastřelen v pondělí v rámci provládní demonstrace ve městě Merida. Další muž přišel o život v nedalekém městě Barinas. 

 

 

Zdroj: BBC

BBC: Marine Le Penová se dočasně vzdala funkce předsedkyně Národní fronty Foto: Frederic Legrand / COMEO shutterstock: Kandidátka na francouzskou prezidentku Marine Le Penová

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.