BBC: Londýn bude i nadále „finančními plícemi“ Evropy, říká ředitel Barclays

Londýn bude i nadále zastávat funkci finančních plic Evropy. Podle rozhlasového vysílání BBC World Service to řekl ředitel britské finanční společnosti Barclays Jes Staley. Jeho slova však přichází poté, co jiné finanční instituce oznámily, že mnoho pracovních míst přesunou do Evropy. 

Londýn může lépe dýchat, i nadále bude totiž zastávat funkci finančních plic Evropy. Řekl to ředitel britské mezinárodní bankovní a finanční společnosti Barclays Jes Staley. I přes tato uklidňují slova ovšem připustil, že základny některých aktivit bude možná muset banka přesunout do Dublinu nebo Německa. Staley se ovšem domnívá, že většinu svého bankovního podnikání bude moct firma řídit ze Spojeného království. Šéf Barclays nevěří, že finanční centrum Evropy vznikne mimo Londýn. 

K tomuto prohlášení došlo 24 hodin poté, co HSBC oznámila, že přesune 1000 pracovních míst do Paříže. Stejný krok oznámila i finanční instituce UBS, která má rovněž sídlo v Londýně. I ona hodlá přesunout 1000 zaměstnanců do Evropy. Finanční instituce se k tomuto kroku odhodlaly důsledkem oznámení britské premiérky Theresy Mayové, podle které Británie opustí jednotný evropský trh.  

Barclays je světově největším upisovatelem evropských vládních dluhopisů. Podle řady pozorovatelů může být pro společnost velmi obtížné pokračovat v této činnosti ve chvíli, kdy se Británie ocitne mimo jednotný evropský trh.

________________________________________________________________

BBC dále informuje:

Italští záchranáři uvádějí, že lavina ve střední Itálii zavalila hotel Rigopiano. Důsledkem toho se pohřešuje 30 lidí. Tragédii pravděpodobně způsobilo zemětřesení, které zasáhlo střední Itálii. První záchranáři se dostali do oblasti na lyžích. Sníh totiž zablokoval silnice. Díky záchranné akci došlo prozatím k nalezení jedné mrtvé osoby. Dva lidé byli zachránění. Většina osob se ale stále pohřešuje pod vrstvou sněhu. Očekává se, že v hotelu je mnoho mrtvých. Hornatou oblast střední Itálie zasáhly ve středu celkem čtyři zemětřesení. K dalším otřesům došlo přes noc. V zavaleném hotelu má být nejméně 20 turistů a sedm zaměstnanců.

 

Vítěz prezidentských voleb v africké Gambii Adam Barrow oznámil, že složí prezidentskou přísahu na velvyslanectví v sousedním Senegalu. Ve zprávě zveřejněné na sociálních sítích vyzval veřejnost k tomu, aby se zúčastnila slavnostního ceremoniálu. Bývalý prezident Yahya Jammeh i přes nátlak regionálních představitelů odmítl odstoupit ze svého úřadu. Jammeh prohrál souboj o hlavu státu minulý měsíc. V současné době ovšem usiluje o to, aby došlo k anulování výsledků kvůli spornému volebnímu procesu.

 

V íránském Teheránu panují obavy z toho, že zemřelo velké množství hasičů, kteří se snažili dostat pod kontrolu požár sedmnácti patrové budovy Plasco. S požárem bojovaly dvě stovky hasičů. Budova se ale během několika málo sekund zřítila k zemi. Incident si vyžádal zranění více než dvou stovek osob. V minulosti šlo o vůbec největší budovu v Teheránu. Její stavba byla dokončena v roce 1962. Sloužila jako nákupní centrum. Uvnitř budovy byly rovněž oděvní dílny. Požár vypukl ve čtvrtek kolem osmé hodiny, kdy mnoho obchodníků nebylo uvnitř.

 

Muslimské země by měly zahájit mezinárodní úsilí, které pomůže vyřešit situaci v Barmě související s utlačovaným kmenem Rohingů. Uvedl to premiér Malajsie Najib Razak během zahajovacího projevu ke členům Organizace islámské spolupráce (OIC) v rámci shromáždění v Kuala Lumpur. Pod OIC spadá 57 zemí, které zastupují většinovou muslimskou populaci. Aktuální zasedání se uskutečnilo kvůli humanitární krizi, které čelí právě barmští Rohingyové. Okolo 65 tisíců členů této muslimské skupiny uprchlo z barmského státu Rakhine poté, co barmští vojáci zahájili v říjnu náročné operace namířené proti terorismu.

 

 

Zdroj: BBC

 

BBC: Londýn bude i nadále „finančními plícemi“ Evropy, říká ředitel Barclays Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Trumpova inaugurace má být skromná

    Společnost ·

    Nově zvolený prezident Donald Trump je spojován s luxusními hotely i dramatickými reality show. Inaugurace, která ho v pátek oficiálně uvede do prezidentského úřadu, b…

  2. Pošta opět zvýšila ceny za doručování balíků

    Byznys ·

    Česká pošta od ledna zdražila posílání doporučených a cenných balíků o 10 korun. O 20 korun se pak zvýšily ceny za doručování obyčejných i cenných balíků do zahraničí.…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.