BBC: Hollande navštívil vojáky v Iráku; bývalá prezidentka EPA se obává Trumpových slibů

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že francouzský prezident Francois Hollande navštívil své vojáky v Iráku. Řekl jim, že jejich akce cílené proti pozicím Islámského státu pomáhají doma předcházet terorismu. BBC si dále všímá toho, že přední představitelka amerických republikánů a bývalá prezidentka Agentury pro ochranu životního prostředí (EPA) Christine Todd Whitmanová se obává budoucnosti kvůli slovům nového prezidenta Donalda Trumpa. Svět je podle jejích slov v ohrožení kvůli případnému zrušení politiky ochrany klimatu. 

Francouzský prezident Francois Hollande navštívil francouzské vojáky v Iráku a řekl jim, že jejich akce cílené proti pozicím Islámského státu pomáhají doma předcházet terorismu. Francouzskou hlavu státu ještě čekají rozhovory s předními představiteli Iráku ohledně boje proti radikální teroristické organizaci. Hollande je nejvýše postaveným státníkem, který navštívil Irák od doby, co koalice 60 zemí vedená Spojenými státy zahájila letecké útoky proti Islámskému státu. Francouzské ministerstvo obrany uvedlo, že jejich letouny zničily od jejich zapojení do bojů v roce 2014 více než 1700 cílů. V Iráku ještě působí 500 francouzských vojáků, kteří pomáhají s výcvikem místní armády. Hollande se vydal do Iráku po boku francouzského ministra obrany Jeana-Yvese Le Driana.

 

Džihádistická organizace Islámský stát se přihlásila k zodpovědnosti za teroristický útok na noční klub v Istanbulu. Útočník zastřelil v rámci oslav nového roku v klubu Reina 39 lidí. Atentátník přijel na místo taxíkem a poté vystřelil nejméně 180 kulek. Islámský stát již v minulém roce čelil několika obvinění z jiných teroristických útoků. IS ve svém prohlášení obviňuje Turecko z prolévání krve Muslimů pomocí leteckých úderů na území Sýrie.

 

Jihokorejská policie oznámila, že v Dánsku došlo k zadržení dcery poradkyně bývalé prezidentky Pak Kun-hje. Dvacetiletá Chung Yoo-ra čelí obvinění, že v Dánsku žije nelegálně. Matka dívky je zase obviněna z toho, že využívala kontaktu s korejskou prezidentkou ke korupčnímu jednání. Obě ženy se omluvily, ale popřely obvinění. Po týdnech protestů a nepokojů v Jižní Koreji parlament odhlasoval 9. prosince takzvaný impeachment neboli ústavní žalobu podanou na voleného funkcionáře.

 

Přední představitelka amerických republikánů a bývalá prezidentka americké Agentury pro ochranu životního prostředí (EPA) Christine Todd Whitmanová se obává o budoucnost svých sedmi vnoučat. Své obavy vyjádřila v souvislosti s nově zvoleným americkým prezidentem Donaldem Trumpem a jeho názory. Světovou budoucnost podle jejích slov ohrožuje zrušení politiky pojící se k ochraně klimatu. Trump společně s jeho podporovateli otevřeně prohlašují, že pravidla týkající se ochrany klimatu dusí podnikání. Whitmanová naproti tomu ale tvrdí, že USA musí najít způsoby, které podpoří podnikání bez toho, aniž by došlo k poškozování naší planety.

 

Hlavním městem Iráku, Bagdádem, otřásl výbuch, který připravil o život nejméně 35 lidí. K tragédii došlo poté, co se na rušném náměstí odpálil sebevražedný atentátník. Na území východní čtvrti Sadr City, kterou obývají převážně Šíitové, došlo rovněž ke zranění dalších 61 lidí. Prozatím není jasné, kdo za útokem stál. V minulosti se na takovýchto akcích podíleli členové ze samozvaného Islámského státu. Džihádistická organizace se přihlásila k zodpovědnosti ke dvěma sobotním sebevražedným útokům, k nimž došlo rovněž v Bagdádu. O život přišlo 28 lidí.

 

 

Zdroj: BBC

 

 

 

BBC: Hollande navštívil vojáky v Iráku; bývalá prezidentka EPA se obává Trumpových slibů Foto: Profimedia: Francois Hollande v Iráku

reklama

Další články

  1. Česko přivítalo rok 2017. Co ho letos čeká?

    Společnost ·

    Podzimní volby do Sněmovny a kampaň před volbou prezidenta budou patřit mezi hlavní události, které budou ovlivňovat život Čechů v letošním roce. Očekávají se ale i vý…

  2. Pět kuriózních silvestrovských tradic ze světa

    ·

    Chlebíčky a láhev sektu patří na většinu českých silvestrovských stolů. Na Novoroční oběd většinou nechybí čočka. Jak se ale příchod nového roku slaví ve světě? Vybral…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.