BBC: Dělníci objevili v britských vodách neporušenou ponorku z první světové války

Dělníci pokládající podmořské kabely objevili poblíž britského pobřeží Galloway vrak německé ponorky. Snímky ze sonaru poukazují na to, že je do značné míry neporušená. Ponorka se ztratila téměř před 100 lety za první světové války. Podle námořní pověsti ji měla napadnout „mořská příšera“. Informovalo o tom rozhlasové vysílání BBC World Service.

Odborníci se domnívají, že jde o ponorku UB-85, jejíž posádka se v roce 1918 bez odporu vzdala  posádce britské hlídkové lodi HMS Coreopsis. Celá posádka ponorky se údajně vzdala a opustila loď kvůli napadení „mořskou příšerou“. O ní tehdy referoval kapitán německé ponorky. Dobová svědectví popisují, že příšera měla mít rohy a velké zářivé zuby. Kapitán Krech zřejmě tvrdil, že ponorka byla natolik poškozena, že se nemohla dále pohybovat.

Historik a námořní archeolog Innes McCartney, který pomohl trosky identifikovat, příběhu nevěří. Podle něj se příběhy o mořských příšerách a strašidelných ponorkách se vyprávěli kvůli utajení toho, co se vůbec během první ponorkové války dělo. Podle něj byla doba „pro konspirace jako dělaná“. Příběhy si podle něj často vymýšleli novináři nebo bývalí námořníci.

Podle McCartneyho je známo, že v Irském moři bylo potopeno minimálně 12 britských a německých ponorek.

________________________________________________________________

BBC dále informuje:

Okolo devíti stovek lidí uprchlo z iráckého Mosulu a překročilo hranici do Sýrie. Informovala o tom agentura Organizace spojených národů (OSN) pro uprchlíky. Je to vůbec poprvé, kdy se větší skupině civilistů podařilo uprchnout z Mosulu. Stalo se tak ve chvíli, co se irácká armáda snaží osvobodit Mosul z nadvlády samozvaného Islámského státu. Na území iráckého města má být až 1,5 milionu civilistů s více než pěti tisíci bojovníky IS. Panují obavy, že islamističtí radikálové využijí civilisty jako lidské štíty.

 

Policejní dodávka ve filipínském městě Manila porazila demonstranty poté, co došlo před americkým velvyslanectvím k násilnostem. Zachycené snímky ukazují, jak demonstranti obklopili dodávku a mlátili do ní obušky, které odcizili policistům. Vozidlo následně vjelo do davu a několik lidí zranilo. Přesný počet zraněných a jejich stav zůstává nejasný. Televizní záběry ovšem dokazují, že dodávka lidi porazila ve vysoké rychlosti. Stovky demonstrantů požadovalo, aby Spojené státy americké ukončily svoji vojenskou přítomnost v zemi.

 

Ve Venezuele došlo k odložení tamních guvernérských voleb. Uskuteční se až v příštím roce. Opozice tento krok označila za protiústavní. K volbám mělo dojít původně v prosinci. Volební rada v současné době uvedla, že by se volby měly uskutečnit v polovině roku 2017. Průzkumy veřejného mínění naznačují, že by vláda prezidenta Nicolase Madura dosáhla ve volbách bídného výsledku. Ten nedávno oznámil, že prioritou je hospodářské oživeni a nikoli volby.

 

Bývalý prezident Kolumbie Álvaro Uribe připustil, že je ochotný jednat o příměří mezi rebely z Revolučních ozbrojených sil Kolumbie. Uribe přitom dříve stál za úspěšnou kampaní, která se stavěla právě proti mírové dohodě. Bývalá hlava státu Kolumbie stojí v čele pravicové strany Democratic Center. Uribe se proti míru postavil kvůli tomu, že se skupina nyní může podílet na formování národních zájmů. Rozhovory o této dohodě trvaly čtyři roky a nesouhlasné stanovisko Kolumbijců v referendu bylo šokem.

 

 

Zdroj: BBC

BBC: Dělníci objevili v britských vodách neporušenou ponorku z první světové války Foto: Scottish Power / BBC

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.