BBC: Brazílií otřásá nový politický skandál; letadlo EgyptAir se před pádem nevychýlilo z kurzu

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o zveřejněné nahrávce blízkého spojence úřadujícího prezidenta Michela Temera ministra Romera Juca. Ten na ní tvrdí, že odvolání Dilmy Rousseffové bylo nutné k zabránění vyšetřování korupce ve státním ropném podniku Petrobras. BBC dále informuje o tom, že havarované letadlo společnosti EgyptAir se podle nového vyjádření egyptských úřadů před pádem nevychýlilo ze svého směru.

Brazílií otřásá nový politický skandál, jehož centrem je blízký spojenec úřadujícího prezidenta Michela Temera. Ministr Romero Juca na nově zveřejněné nahrávce údajně hovoří o tom, jak zabránit dosud největšímu vyšetřování korupce v zemi. Podle Jucy byly poznámky zveřejněné místními novinami vytrženy z kontextu. Ministr v audionahrávce tvrdí, že odvolání brazilské prezidentky Rousseffové bylo nutné, aby zabránilo vyšetřování korupce ve státním ropném podniku Petrobras. Exprezidentka Dilma Rousseffová už se nechala slyšet, že její odvolání bylo politickým pučem.

 

Letadlo společnosti EgyptAir , které ve čtvrtek zmizelo z radarů a poté havarovalo ve Středozemním moři, se podle nového vyjádření egyptských úřadů před pádem nevychýlilo ze svého směru. Airbus 320 s 66 lidmi na palubě letěl z Paříže do Egypta. Řecký ministr obrany uvedl, že letoun se nejprve obrátil o 90 stupňů doleva a pak o 360 stupňů směrem vpravo a teprve poté se zřítil. To popírá šéf egyptského úřadu navigace Ehab Azmy, podle kterého stroj letěl v dosavadní výšce 11 tisíc metrů, než se ztratil z radarů. V souvislosti s pádem letadla se hovoří o možnosti teroristického útoku, ten však zatím nebyl potvrzen.

 

Nedostatek zásob cukru ve Venezuele donutil společnost Coca Cola zastavit místní produkci nápoje. Podle vyjádření společnosti místní zásobovatelé dočasně pozastavili dodávky surovin. Venezuela se nyní potýká s nedostatečnými zásobami jídla a energií, za kterou stojí propad cen ropy. Včera pozastavil výrobu kvůli malým zásobám ječmen největší výrobce piva a nápojů v zemi, společnost Empresas Polar.

 

Novým rakouským prezidentem bude nezávislý kandidát  Alexander Van der Bellen. Díky korespondenčním hlasům velmi těsně porazil kandidáta extrémně pravicové Svobodné strany Rakouska Norberta Hofera, který vedl po sečtení hlasů odevzdaných v neděli ve volebních místnostech. Nově zvolený prezident přiznal rozdělení společnosti, ale dodal, že dohromady tvoří rub a líc jedné mince, kterou je Rakousko. Zvolení umírněného Bellena evropští politici přivítali.

 

Syrská vláda obvinila Turecko, Katar a Sýrii, že stojí za sérií pumových atentátů v přístavním městech Tarous a Jableh. Při útocích zemřelo podle úřadů 78 lidí, podle některých zdrojů až 145. K útokům se přihlásila organizace Islámský stát. Syrská vláda ovšem obviňuje Turecko, Katar a Sýrii, které podporují různé povstalecké skupiny operující na syrském území.

 

Po nedělní erupci sopky Mount Sinabung na indonéském ostrově Sumatra zahynulo nejméně sedm lidí. Po dalších pátrají záchranáři, kteří pročesávají oblast až do vzdálenosti 12 kilometrů od vulkánu pokrytou tlustou vrstvou popela Někteří místní farmáři se i přes varování vracejí do zakázané zóny. Sopka Sinabung nebyla aktivní po 400 let až do roku 2010.

 

 

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

 

 

BBC: Brazílií otřásá nový politický skandál; letadlo EgyptAir se před pádem nevychýlilo z kurzu Foto: Alf Ribeiro / Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.