BBC: Bojujte za Obamacare, vyzval Obama demokraty

Prezident Spojených států amerických Barack Obama apeloval na demokraty, aby bránili jeho reformu zdravotnictví zvanou Obamacare. Tým nově zvoleného prezidenta Donalda Trumpa prohlásil její zrušení za jednu ze svých hlavních priorit. Informovalo o tom rozhlasové vysílání BBC World Service.

Mohlo by vás zajímat

Příští americký viceprezident Mike Pence uvedl na setkání s republikánskými členy Sněmovny reprezentantů, že prioritou budoucího amerického prezidenta Donalda Trumpa je zrušení Obamovy zdravotní reformy. Poté, co republikáni udělali tento první pomyslný krok k jejímu zrušení, shromáždil dosluhující prezident Obama členy své stany k dvouhodinovému jednání.

Po vzácné prezidentské návštěvě Capitol Hillu sdělil demokratický zástupce Elijah Cummings novinářům, že Obama měl demokraty „povzbudil k boji“ a ochraně jeho vlajkové domácí reformě. Další z přítomných demokratů zase americkým médiím uvedli, že je Obama vyzval, aby „zůstali silní“ v době, kdy republikáni převezmou kontrolu nad Bílým domem i oběma komorami Kongresu.

Díky Obamacare získalo kolem dvaceti milionů Američanů zdravotní pojištění. Postupně ale vzniká problém s financováním.

________________________________________________________________

BBC dále informuje: 

Nová studie zaznamenala vyšší výskyt demence u lidí žijící v blízkosti rušných silnic. Vědci v ní odhadují, že kolem deseti procent případů demence u osob, které bydlí do padesáti metrů od rušné silnice, se mohlo rozvinout v důsledku provozu. Výzkum sledoval jedenáct let téměř dva miliony lidí. Předpokládá se, že hlavní příčinou je znečištění ovzduší či hluk. Podle odborníků je však nutné provést další výzkumy.

 

Soud ve Spojených státech amerických odsoudil šest příslušníků známého chicagského gangu. Trest jim byl vyměřen za devět vražd a další delikty. Loni bylo v Chicagu spácháno přes sedm set šedesát vražd. To je mnohem více, než v jakémkoli jiném americkém městě. Velká část násilných trestných činů je přisuzována gangům.

 

Bývalý premiér Kosova byl zatčen kvůli obvinění z válečných zločinů. Ramuše Haradinaje zatkla francouzská policie na základě srbského zatykače. Haradinaj sloužil jako velitel v konfliktu v Kosovu v letech 1998 až 1999, který posléze vyústil v nezávislost Kosova. Čelil dvakrát obvinění z válečných zločinů ze strany Organizace spojených národů. V obou případech byl zproštěn viny. Bývalý premiér je nyní opozičním vůdcem.

 

Společnost Apple v Číně stahuje z prodeje zpravodajskou aplikaci deníku The New York Times. Vyhověla tak žádosti čínských úřadů. Podle deníku se Čína snaží zabránit přístupu k nezávislému zpravodajství.

 

Nový výzkum podpořil závěry kontroverzní studie o tom, že se globální oteplování v posledních letech nezpomalilo. Mnoho vědců názor, že se v prvních patnácti letech tohoto tisíciletí globální oteplování zpomalilo, doposud obecně přijímalo. Nyní se objevila další studie poukazující na špatné odhady teplot oceánů za posledních dvacet let. Podle upravených dat žádné zpomalení nenastalo. Vyplývá z nich, že oceány se od roku 2000 oteplují téměř dvakrát tak rychle, než se předpokládalo.

 

 

Zdroj: BBC

 

 

BBC: Bojujte za Obamacare, vyzval Obama demokraty Foto: Barack OBAMA; Zdroj: Evan El-Amin / Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Metro D by mohlo jezdit až do Jesenice

    Společnost ·

    Do Jesenice u Prahy by mohlo být protaženo pražské metro, které by v tomto úseku jezdilo po povrchu. Středočeský kraj i Praha počítají se vznikem pracovní skupiny, kte…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.