BBC: Belgická policie nalezla DNA Abdeslamova komplice; poslední Židé opouštějí Jemen

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že belgičtí státní zástupci identifikovali díky DNA komplice strůjce pařížských útoků Salaha Abdeslama. Jde o čtyřiadvacetiletého Najima Maghraouiho, který je stále na útěku. BBC si dále všímá toho, že jedni z posledních Židů žijících ve válkou zmítaném Jemenu byli v rámci tajné mise převezeni do Izraele.

Belgičtí státní zástupci uvedli, že na základě nalezených stop DNA identifikovali komplice zadrženého Salaha Abdeslama, který se měl podílet na loňských listopadových teroristických útocích v Paříži. Ty si vyžádaly 130 obětí na životech. Komplicem má být čtyřiadvacetiletý Najim Maghraoui, který je přitom stále na útěku. Abdeslama policie zadržela v pátek v Bruselu. Stále je vyslýchán.

Ruský soud začal číst rozsudek obviněné vojenské pilotky Nadiji Savčenkové. Ta je podezřelá z nezákonného překročení ruských hranic a z vraždy dvou ruských pilotů. Zpočátku se objevily informace o tom, že soud shledal Savčenkovou vinnou. Podle BBC ale není konečný verdikt dosud znám. Ukrajina společně s některými západními zeměmi označily případ jako vykonstruovaný proces.

Jedni z posledních Židů žijících ve válkou zmítaném Jemenu byli v rámci tajné mise převezeni do Izraele. Židovská organizace podílející se na židovské imigraci do Izraele uvedla, že v posledních dnech dorazilo do Izraele 19 lidí. Mezi nimi byl i rabín s 500 let starým svitkem Tóry. Nezisková organizace také uvedla, že kolem 50 Židů se rozhodlo zůstat v Jemenu. Od roku 1948 se do Izraele přestěhovalo z Jemenu 51 tisíc lidí.

Americký prezident Barack Obama je na historické třídenní návštěvě Kuby. Vede tam rozhovory se svým kubánským protějškem Raúlem Castrem. Obama je prvním americkým prezidentem, který se od roku 1928 objevil na území Kuby. Komunistická revoluce v roce 1959 uvrhla obě země do desítky let trvajícího nepřátelství. 

Severní Korea odpálila několik raket krátkého doletu. Ty letěly zhruba 200 kilometrů daleko a dopadly k východním břehům Korejského poloostrova. Spojené státy a Jižní Korea provádějí společné vojenské cvičení. KLDR je označila za nacvičování invaze.

Aerolinky Ryanair vyzvaly francouzskou vládu a Evropskou komisi k přijetí opatření v průběhu stávky francouzských dispečerů letového provozu. Stovky cestujících s Ryanair, EasyJet a British Airways se budou až do úterý potýkat se zrušenými lety. Společnost Ryanar oznámila, že zrušila kolem 200 letů. Naproti tomu EasyJet kolem 96. Ryanair označil akci francouzských leteckých odborů za sobeckou. Odbory Unsa, které jsou třetím největším francouzským svazem pro řízení letového provozu, se postavily proti škrtům. Ty jsou podle nich ve spojitosti s provozními potřebami řídících center nereálné.

 

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě ranního zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

BBC: Belgická policie nalezla DNA Abdeslamova komplice; poslední Židé opouštějí Jemen Foto: ČTK/ZUMA/Aurore Belot

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.