BBC: Abubakar Shekau popřel, že by odstoupil z čela Boko Haram; čínské věznění advokátů

Rozhlasové vysílání BBC World Service informuje o tom, že vůdce Boko Haram Abubakar Shekau prohlásil, že stále stojí v čele islamistické skupiny Boko Haram. Oznámení přišlo poté, co Islámský stát uvedl, že do čela radikální skupiny se postavil Abú Músa al-Barnawi. BBC si dále všímá toho, že zakladatel čínské advokátní kanceláře Zhou Shifeng byl odsouzen k sedmi letům vězení za podvracení republiky. 

Francouzský aquapark v Marseille  vyčlenil jeden den pro muslimky, které se chtějí koupat v takzvaných burkinách. Rozhodnutí aquaparku kritizovali někteří pravicoví politici. Tato iniciativa má napomoci tomu, aby se muslimky více zapojily k místní komunitě. Političtí představitelé uvedli, že tento krok rozporuje francouzským právně zakotveným sekulárním hodnotám.

 

Ozbrojení radikálové napadli na západě Afghánistánu konvoj přepravující zahraniční turisty a zranili tak šest civilistů. Skupinu cestujících při své cestě do města Herat doprovázeli příslušníci afghánské armády. Mluvčí guvernéra Heratu Jailani Farhad řekl, že mezi turisty bylo osm Britů, tři Američané a Němec. Někteří cestující utrpěli lehká zranění a jsou nyní hospitalizováni v nemocnici.

 

Bývalý vůdce Boko Haram Abubakar Shekau prohlásil, že stojí stále v čele islamistické skupiny Boko Haram. Oznámení přišlo poté, co Islámský stát uvedl, že do čela radikální skupiny se postavil Abú Músa al-Barnawi. Boko Haram usiluje o svržení nigerijské vlády a vytvoření IS na severu Nigérie. Během posledních 18 měsíců hnutí ztratilo většinu svého kontrolovaného území.

 

Zakladatel čínské advokátní kanceláře Zhou Shifeng byl odsouzen k sedmi letům vězení za podvracení republiky. Jeho advokátní kancelář obhajovala obviněné lidi, kteří se stavěli proti tamním represím. Tento krok je vnímaný jako o pokus umlčení protivládních kritiků. Od loňského roku došlo k zatčení přibližně 300 právníků a aktivistů.

 

Jeden z nejvýznamnějších australských karikaturistů  je pod palbou kritiků kvůli nelichotivé malbě domorodého muže. Ve své karikatuře, kterou publikoval ve svém australském deníku ve čtvrtek vylíčil domorodého muže jako člověka, který zapomněl jméno svého syna. Tamní domorodé skupiny uvedli, že karikatura je ošklivá, urážlivá a trapná. 

 

 

Přehled zpráv rozhlasového vysílání BBC pro vás připravujeme každý pracovní den na základě zpravodajského proudu stanice BBC World Service. Nejedná se o doslovný překlad.

 

BBC: Abubakar Shekau popřel, že by odstoupil z čela Boko Haram; čínské věznění advokátů Foto: ČTK/AP/Uncredited

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.