Americká armáda na jihu Korejského poloostrova není podle Jižní Koreji záležitostí KLDR

Americké vojenské síly v Jižní Koreji nejsou předmětem jednání mezi Severní Koreou a Spojenými státy, neboť jsou společnou záležitostí Washingtonu a Soulu. V pátek to podle agentury Reuters oznámil nejmenovaný činitel úřadu jihokorejského prezidenta. Americký prezident Donald Trump po setkání se severokorejským vůdcem Kim Čong-unem prohlásil, že by rád stáhnul americké vojáky z Jižní Koreje, ale že to zatím není na pořadu dne. Jako vstřícný krok vůči KLDR však pozastavil konání manévrů armád USA a Jižní Koreje.

Konec s pořádáním vojenských cvičení, které Pchjongjang považuje za provokace a nácvik invaze, ohlásil Trump na tiskové konferenci po závěru úterního summitu s Kimem. V rozhovoru s televizí Fox News, který byl odvysílán ve středu, pak řekl, že až přijde vhodný čas, rád by poslal americké vojáky z Koreje domů.

Rád bych vojáky stáhnul, jakmile to bude možné, protože nás to stojí obrovské a obrovské peníze," řekl Trump. O vysokých nákladech hovořil i v souvislosti s manévry.

Americký vojenský kontingent v Jižní Koreji, který je na poloostrově od války v 50. letech, tvoří podle Pentagonu přes 23 000 aktivních příslušníků armády. Skutečný počet vojáků přítomných na Korejském poloostrově ale závisí na použité metodice, Fox News například uvádí 28 500 vojáků.

 

 

Zdroj: ČTK

Americká armáda na jihu Korejského poloostrova není podle Jižní Koreji záležitostí KLDR Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. MMF se obává dopadů Trumpovy obchodní politiky

    Byznys ·

    Mezinárodní měnový fond (MMF) ve čtvrtek varoval před obchodní politikou amerického prezidenta Donalda Trumpa. Ta by totiž mohla podkopat světový obchodní systém a poš…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.