Amazon zažaloval více než tisíc placených recenzentů zboží

Americký internetový obchod Amazon zažaloval celkem 1 114 lidí, kteří na jeho webové stránky umístili falešné placené recenze a zákaznická hodnocení zboží. Podle online prodejce tyto „falešné a zavádějící“ recenze, které platí výrobci či prodejci hodnocených produktů, poškozují značku Amazon.

Mohlo by vás zajímat

Firma žalobu podala k soudu v americkém Seettlu. Podle ní celkem 1 114 lidí na jejím webu umístilo recenze pod vesměs vymyšlenými jmény. Jejich skutečná jména firma nezná. Tito jedinci podle firmy nabízejí na webu Fiverr.com falešné recenze s nejvyššími pětihvězdičkovými hodnoceními. Jedno takové hodnocení přijde třeba v průmeru na 5 dolarů (asi 129 korun).

„Jde sice o nízký počet, tyto recenze ale mohou podstatně podlomit důvěru, kterou zákazníci a naprostá většina prodejců a výrobců vkládá v Amazon, což následně poškozuje naši značku,“ uvedl podle BBC Amazon v žalobě, kterou podal na konci minulého týdne. Hodnocení na zboží může na Amazonu sepsat kdokoli, firma ale zakazuje umisťovat placené recenze.

Amazon podnikl vlastní vyšetřování, když si na Fiverr.com koupil falešná zákaznická hodnocení od lidí, kteří na různé zboží slibovali pět hvězdiček. Prodejci recenzí se podle zjištění firmy snaží vyhnout identifikaci tím, že používají více účtů z různých IP adres. Žaloba Amazonu ale nemíří na Fiverr, který uvedl, že s Amazonem na řešení tohoto problému spolupracuje.

Amazon v září v Dobrovízi u Prahy otevřel svoje první distribuční centrum v České republice. Společnost zahájila činnost na internetu v roce 1995. V současnosti po celém světě zaměstnává více než 100 tisíc lidí.

 

Zdroj: ČTK, BBC

Amazon zažaloval více než tisíc placených recenzentů zboží Foto: Northfoto / Shutterstock.com

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.