Alter Eko: Zvýšení platů může zapříčinit, že práci za nás bude dělat někdo na Ukrajině

Se zvyšováním platů bychom měli být opatrní. Právě nižší mzdy do Česka přivádějí dodavatelské řetězce, které nás živí. Člen automobilové expertní skupiny konzultační společnosti PwC Vojtěch Opleštil v pořadu Alter Eko v rozhovoru s proděkanem Fakulty mezinárodních vztahů Katedry světové ekonomiky pražské Vysoké školy ekonomické Pavlem Hnátem říká, že v tomto kontextu je důležité spíše zvyšovat vzdělanost, kvalifikaci nebo infrastrukturu. Tuzemští zaměstnanci tak dosáhnou na kvalifikovanější práci v rámci celého hodnotového řetězce. 

V České republice se může stát překážkou pro efektivitu globálních hodnotových řetězců zvyšující se tlak na vyrovnávání mezd se Západem. Nižší mzdy do tuzemska totiž přivádí dodavatelské řetězce ze Západu.

Do této problematiky se začínají pouštět odbory a snaží se i přesvědčit kolegy z Německa nebo Francie, aby tak získaly na svoji stranu jejich podporu.

„Rozumím tomu, plat chce mít každý větší. To je bez pochyby. Asi bych varoval před tím, aby to nebyly nějaké velké skoky. Samozřejmě záleží to firma od firmy. Přece jenom podíl práce a osobních nákladů je velmi vysoký. Pak budeme mít vysoké platy, ale tu práci bude dělat někdo na Ukrajině, ve Vietnamu, Číně a nevím kde,“ řekl na rádiu Zet Opleštil.

Podle jeho slov by efekt přinesla dlouhodobá strategie zaměřená na zvýšení vzdělanosti, kvalifikace, infrastruktury a procesů. Na základě těchto faktorů by pak zaměstnanci dosáhli na více kvalifikovanější práci v rámci celého hodnotového řetězce. 

 

 

 

Magazín Alter Eko je pravidelný pořad rádia Zet, ve kterém osobnosti z byznysu a ekonomické sféry vedou rozhovory s úspěšnými lidmi z různých oborů. 

Celý pořad si můžete přehrát v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

Alter Eko: Zvýšení platů může zapříčinit, že práci za nás bude dělat někdo na Ukrajině Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Gazpromu klesl ve druhém čtvrtletí zisk o 80 %

    Byznys ·

    Ruské plynárenské společnosti Gazprom se snížil ve druhém čtvrtletí čistý zisk o 80 % na 48 miliard rublů (17,8 miliardy korun). Propad způsobil vývoj směnných kurzů, …

  2. Texas stále čelí záplavám, obětí přibývá

    Společnost ·

    Americký stát Texas i nadále bojuje se záplavami, jež způsobila bouře Harvey. Množí se zprávy o obětech, server BBC již například informuje o nejméně devíti úmrtích so…

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.