Alter Eko: Nemoci se neléčí, pouze se utlumují. Pojišťovny nejsou připraveny na nový vývoj léků

Problémem dnešní doby je skutečnost, že nemoci se neléčí, ale pouze se utlumují. Na rádiu Zet v pořadu Alter Eko to v rozhovoru s ekonomem z PPF banky Lubošem Mokrášem řekl portfolio manažer Jan Hájek z fondu Top Stocks ze skupiny Erste. Dostáváme se do doby, kdy se díky biotechnologiím vynaleznou léky, které jsou schopny nemoci zcela vyléčit. Problémem je ale skutečnost, že na to nejsou podle Hájka připraveny pojišťovny a ani samotné společnosti.

V současnosti není jisté, jak bude fungovat platba za dané léčení. Dokud pak lék bude účinkovat blaze na pacientovo tělo, tak by měli jeho výrobci pobírat určitou rentu. Na základě toho by pak podle Hájka šlo vytvořit efektivní ekonomický model.

„Nedávno jedna společnost vyvinula velice úspěšný lék na hepatitidu C. Její největší problém byl, že všechny pacienty vyléčila, čímž si vlastně zlikvidovala trh. Po velkém nárůstu tržeb zase nastálo období, kdy tržby prudce klesají, protože pacienti najednou nejsou. Samozřejmě to jsou věci, nad kterými se bude muset celé spektrum firem, pojišťoven a stát zamyslet. Vždy na tom začátku je totiž nějaké podnikatelské rozhodnutí o riziku, jestli je tam nějaká návratnost kapitálu,“ řekl Hájek na rádiu Zet.

Co je to vlastně biotechnologie? Podle Hájka jde v podstatě o přirozený vývoj léků. Doslovně říká, že z „kotlíkové chemie“ se přešlo k výrobě léků na bázi proteinů. Ty mají přitom blíže k lidským sloučeninám. Detailněji jde poté o léky, které se „nevaří“, ale rostou v určitých farmách. Podle Hájka tato skutečnost představuje největší rozdíl mezi farmacií a biotechnologií.

V souvislosti s biotechnologií je dalším velkým trendem rozklíčování genetického kódu. Díky tomu získáváme čím dál více poznatků o tom, jak funguje lidský organismus. Firmy tak uskutečňují genetické testování, na základě něhož diagnostikují mutace.

„Už se ví, že určité mutace zapříčiňují průběh určitých nemocí. Ta léčba spočívá v tom, že lék se snaží funkci toho genu buď potlačit, nebo vypnout nebo naopak zesílit. Závisí to na tom, jaká porucha tam je,“ sdělil Hájek. 

 

 

Magazín Alter Eko je pravidelný pořad rádia Zet, ve kterém osobnosti z byznysu a ekonomické sféry vedou rozhovory s úspěšnými lidmi z různých oborů. 

O celém týmu Alter Eko se můžete dočíst zde.

 

Zdroj: Zet

Alter Eko: Nemoci se neléčí, pouze se utlumují. Pojišťovny nejsou připraveny na nový vývoj léků Foto: Shutterstock.com

reklama

Další články

  1. Trump vyzývá senátory, aby zrušili Obamacare

    Společnost ·

    Americký prezident Donald Trump nabádá senátory k tomu, aby v úterý hlasovali o zahájení debaty o zrušení systému zdravotního pojištění, který zavedla předchozí hlava …

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.