Alter Eko: E. Zamrazilová z ČBA a J. Vejmělek z KB o ekonomice USA a úrokových sazbách Fedu

Podle hlavního ekonoma Komerční banky Jana Vejmělka by americká centrální banka (Fed) mohla přistoupit ke zvyšování úrokových sazeb během tohoto roku, rozhodnutí o tom očekává na jejím zářijovém zasedání. V pořadu Alter Eko to na rádiu Zet řekl hlavní ekonomce České bankovní asociace Evě Zamrazilové. Podle Vejmělka je zpomalení tempa americké ekonomiky v prvním čtvrtletí jen dočasné. V nadcházejícím kvartále očekává zvýšení spotřeby amerických domácností. 

Úrokové sazby ve Spojených státech jsou od roku 2008 na takzvané technické nule, odkud už nemohou dále klesnout. Díky prudkému růstu americké ekonomiky během minulého roku naopak sílí názory, že ke zvýšení sazeb dojde ještě letos. Mohlo by se tak stát už na dnešním zasedání Fedu. Mírná většina obchodníků nicméně ještě na konci května podle agentury Reuters očekávala, že zvýšení úroků přijde v prosinci tohoto roku, menší část z nich se pak podobně jako Jan Vejmělek přikláněla k září.

 

Magazín Alter Eko je pravidelný pořad rádia Zet, ve kterém osobnosti z byznysu a ekonomické sféry vedou rozhovory s úspěšnými lidmi z různých oborů. 

 

Celý pořad si můžete přehrát v playeru výše.

 

Zdroj: Zet

 

Alter Eko: E. Zamrazilová z ČBA a J. Vejmělek z KB o ekonomice USA a úrokových sazbách Fedu Foto: shutterstock.com - Fed

reklama

Další články

Youradiotalk.cz

Web Zet.cz se mění na Youradio talk.

Postupně rozšiřujeme naše zaměření a obsah zpravodajství a přidáváme další funkce. Informace o vysílání rádia ZET najdete na www.radiozet.cz.